"Izrazito je zanimljiva ova odluka Ustavnog suda i mi je doživljavamo pozitivno jer bez obzira na to što je Ustavni sud kazao da mu nije posao miješati se u razne politike, nego u procese donošenja politika, te traži da se nijedna politika ne smije donositi bez konzultacija sa zainteresiranom stranom, to znači da bismo mi sad mogli rušiti cijeli proces pregovaranja s EU jer je vođen u potpunoj tajnosti od javnosti. Stoga ćemo se mi sad Ustavnom sudu obraćati za svaki takav proces i vidjeti koliko će hitno reagirati na naša obraćanja. U svakom slučaju, ovo je dalekosežna odluka", komentirala je uoči konferencije čelnica udruge B.a.B.e. Sanja Sarnavka za Večernji list.
A što s npr. vjeronaukom?
I čelnica Foruma za slobodu odgoja Eli Pijaca Plavšić upozorila je da su oni već ranije govorili da je procedura sporna.
"Legalisti smo i poštujemo proceduru. Bitno je naglasiti da se Ustavni sud bavio procedurom, a ne sadržajem kurikuluma, i ta procedura se sad očito dovodi u pitanje, s čime se dobrim dijelom i mi slažemo. Na to smo, uostalom, već i upozoravali. Upozoravali smo da nije bila provedena javna rasprava i da se ništa nije pitalo roditelje. Na to smo upozoravali cijelo vrijeme. To je bila naša kritika Ministarstvu, no sadržaj kurikuluma podržavali smo i nikad ga nismo dovodili u pitanje. Ipak, jedna stvar je nejasna. Pitanje je, naime, što će se sada dogoditi sa svim predmetima koji su u škole uvedeni bez javne rasprave i očitovanja roditelja, a ništa se nije pitalo ni nastavnike ni djecu", kazala je Pijaca Plavšić.