Nevrijeme je prošlo većim dijelom zapadne i južne Istre. U Vodnjanu je padala tuča, a žestoki pljusak pokrio prometnice, no prizori koji bi se mogli vidjeti i u filmovima katastrofe snimljeni su u Puli.
Moćna superćelija prilično se zlokobno vrtila na nebu prije nego što je na Istru istresla pljusak.
Upravo je Jadran ključan za nevremena koja su od petka do nedjelje poharala Sloveniju, a hrvatskim gradovima osim straha od poplave donijela i snažne vjetrove , grmljavinu i pljuskove.
U Sloveniji u dva dana lokalno je palo više od 250 litara kiše po četvornom metru, što je dvostruko više padalina od čitavog prošlog ljeta. Najteže pogođene su regije Gorenjska i Koroška. Razlog za veliku količinu padavina koja je pala u kratkom vremenu leži u hladnom zraku s sjevera i toplog Sredozemnog mora.
Kako objašnjava metereolog Rok Nosan za 24 Ur, iznad Sredozemlja se proteklih dana zadržavao izražen toplinski val, što je utjecalo i na prosječnu temperaturu mora koja je u drugoj polovici srpnja bila najviša do sada, i to 28,71 stupanj Celzijev.
"U posljednjih dana u područje zapadnog Sredozemlja stigao je primjetno hladniji zrak, a time su iz mora u Sloveniju doneseni snažni južni vjetrovi koji su donijeli ogromne količine vlage. Budući da toplije more može otpustiti više vlage u atmosferu nego hladnije, upravo je temperatura mora ključna za obilne padavine."