ZEMLJA UHLJEBA: /

Svaki deseti Hrvat član je političke stranke. Ugledni profesor objasnio je ovaj podatak i usporedio ga s drugim zemljama

Image
Foto: Pixsell

10 posto stanovništva učlanjeno u političke stranke, što je zapravo iznad prosjeka zemalja EU

16.6.2019.
18:32
Pixsell
VOYO logo
VOYO logo

Svakodnevno možemo čuti komentare da je "Hrvatska zemlja uhljeba", a kada se vidi podatak koliko je Hrvata učlanjeno u političke stranke, takve izjave postaju naša realnost. Baš o konceptu i percepciji "uhljebljivanja" u državnim službama kroz političke stranke piše profesor javnih politika i upravljanja na Fakultetu političkih znanosti Zdravko Petak za Glas Istre.

Kao usporedbu navodi stanje u Ujedinjenom Kraljevstvu i Hrvatskoj. Tako Ujedinjeno Kraljevstvo, zemlja sa 65 milijuna stanovnika ima Konzervativnu stranku koja broji 120.000 članova, a primjerice HDZ, je stranka od 200.000 članova, dok je Hrvatska zemlja s otprilike četiri milijuna stanovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Kako piše Petak, većini ljudi je teško za shvatiti da ključna stranka u zemlji koja im približno šesnaest puta manje stanovnika od te zemlje, ima skoro dvostruko više članova od jedne od ključnih stranaka u toj neusporedivo većoj zemlji. Postavlja se pitanje je li ovo specifično samo za Hrvatsku i je li takvo stanje i u njenom regionalnom okruženju te koje su društvene posljedice tako široke rasprostranjenosti stranačke pripadnosti među stanovništvom?

Image
HRVATI VIŠE NE ŽELE RADITI NI U DRŽAVNOJ SLUŽBI: /

Kad vidite uvjete koji su se nudili za jedan posao, bit će vam i jasno zašto

Image
HRVATI VIŠE NE ŽELE RADITI NI U DRŽAVNOJ SLUŽBI: /

Kad vidite uvjete koji su se nudili za jedan posao, bit će vam i jasno zašto

Broj članova političkih stranaka se značajno smanjio u Europi

Važno se zapitati se kakvi su trendovi u važnosti članstva u političkim strankama u europskim demokracijama. Politolozi su u posljednjih deset godina proveli istraživanja u većini europskih država, a ona su pokazala da se trend učlanjivanja u političke stranke smanjuje. U nekim državama je trend smanjenja takvih članstava izraženiji, negdje manje izražen, međutim, ukupno gledano, u zadnjih desetak godina se broj članova u strankama smanjio u europskim zemljama. Ako se gleda koliko je koliko je iznosio udio stranački organiziranih građana u posljednjim istraživanjima on se u najvećem broju slučajeva kretao od 1 do 4 posto ukupnog stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

09.11.2015., Zagreb - Branko Tunic najvise je slavio u HDZ-u nakon proglasenja rezultata. Ponosno je lijepio clansku stranacku iskaznicu na celo. Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Najmanji je u Poljskoj (0.79%) i Mađarskoj (1.01), a nakon toga u Ujedinjenom Kraljevstvu (1.20%) i Češkoj (1.75%). Udio članova stranaka u većini drugih europskih zemalja kreće se od 2 do 5 % ukupnog broja stanovništva (Belgija 4.82 %, Danska 3.67 %, Irska, 2.15%, Njemačka 2.13 %, Nizozemska 2.43%, Portugal 2.92%, Španjolska 4.18%, Švedska 3.55 %), piše Petak za Glas Istre. No, ima i tu izuzetaka. Tako je primjerice Austrija. U toj zemlji političkim strankama pripada čak 13.48 % stanovništva. Istraživanja su još pokazala da je u demokratskim državama nove Europe kao što su Mađarska, Češka i Poljska, razmjerno nizak udio stranački organiziranih građana u ukupnom stanovništvu, a nizak udio stranačke pripadnosti možemo uočiti i u zemljama westminsterskog modela demokracije.

U većini ostalih demokracija postotak stranačkih organiziranih građana je nešto veći, ali osim u slučaju Austrije nigdje ne prelazi 5% stanovništva. Austrija je vrlo specifičan primjer jer navodi se da je ondje članska iskaznica jako bitna za napredovanje na upravljačke pozicije u javnim službama i firmama. No, zanimljivo je vidjeti da je po posljednjem izvještaju Transparency Internationala Austrija plasirana u sam vrh najmanje korumpiranih zemalja.

U Hrvatskoj ukupno otprilike 420.000 članova u strankama

Prema podacima o broju članova političkih stranaka u našoj zemlji, najčešće se spominje brojka od 400.000 do 420.000 članova, od čega se nešto više od pola odnosi na HDZ (208.000 do 220.000). Više desetaka tisuća članova broje SDP i HNS. To pokazuje da je 10 posto stanovništva učlanjeno u političke stranke. Što je zapravo iznad prosjeka zemalja EU.

Politolozi su napravili i pojedinačna istraživanja o uključenosti u političke stranke u drugim zemljama bivše Jugoslavije i šire regije Jugoistočne Europe. Pokazalo se da je postotak uključenosti građana u političke stranke vrlo visok u tim zemljama i vrlo sličan onome koji je u Hrvatskoj. Izuzetak je Slovenija u kojoj je postotak znatno sličniji onom u drugim zemljama Srednje Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
ksw
NE PROPUSTI 21. VELJAČE!
VOYO logo
Još iz rubrike
Još iz rubrike