ZBOG ZLOGLASNOG DARUVARCA STIŽE NOVI ZAKON: / Odvjetnici nisu sretni: 'Ulica nam počinje određivati što će biti u Zakonu...'

Image
Foto: PIXSELL

Dok ministar pravosuđa tvrdi da će novim Zakonom o kaznenom postupku institut istražnog zatvora biti jasniji i uređeniji,

29.12.2019.
13:35
PIXSELL
VOYO logo

S prvim danom 2020. godine na snagu stupa novi Zakon o kaznenom postupku (ZKP) po kojemu će istražni zatvor moći trajati znatno duže nego sada. Ova izmjena naišla je na kritike mnogih ovdašnjih odvjetnika koji smatraju da se time potpuno briše presumpcija nevinosti.

Do izmjena ZKP-a došlo je dobrim dijeom zbog slučaja zloglasnog nasilnika iz Zadra Darka Kovačevića zvanog Daruvarac, koji je brutalno pretukao djevojku u jednom zadarskom kafiću pa potom bio pušten na slobodu do pravomoćnosti presude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DARUVARAC IZLAZI NA SLOBODU: /

Ukinute su sve mjere opreza, može se približiti svojoj 18-godišnjoj žrtvi: 'Užas, on će to ponoviti'

Image
DARUVARAC IZLAZI NA SLOBODU: /

Ukinute su sve mjere opreza, može se približiti svojoj 18-godišnjoj žrtvi: 'Užas, on će to ponoviti'

'Ulica nam počinje određivati što će biti u zakonu'

Neki hrvatski odvjetnici smatraju da su novim ZKP-om povrijeđena prava osumnjičenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sve je naopako. Nažalost, ulica nam počinje određivati što će biti u Kaznenom zakonu i zakonu o kaznenom postupku i to stvara jednu veliku pravnu nesigurnost. Mislim da nismo pravno sigurna država što se tiče postupka pred sudovima i načina na koji se zakoni donose", kazala je za RTL odvjetnica Nika Pinter.

Isto mišljenje dijeli i bivši sudac, sada odvjetnik Rafael Krešić. On tvrdi da su u izmjene ZKP-a ušlo ishitreno jer će, kaže, istražni zatvor praktički biti izjednačen sa zatvorskom kaznom, iako su to dvije potpuno različite stvari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Maksimalno trajanje istražnog zatvora bilo je ograničeno iz razloga koji su vrlo razumni. Jedan od razloga je da se minimalizira šteta koju će država plaćati u slučajevima ako netko nakon 5, 7 ili 10 godina bude u konačnici oslobođen u kaznenom postupku. Bojim se da se premalo pažnje dalo tom problemu", smatra Krešić.

'Mi smo malo bolje i jasnije definirali istražni zatvor'

RTL podsjeća kako su mnogi veliki antikorupcijski predmeti neslavno propali. Primjerice "Veliki Maestro" u kojem je Robert Peša tužio Hrvatsku Europskom sudu za ljudska prava. I odvjetnica iz Buja, Asja Piplović, također je oslobođena, iako je više od godinu dana bila iza rešataka. Prije tri godine na sudu su nepravomoćno oslobođeni bivši potpredsjednik Vlade Damir Polančec i sedmorica ostalih iz "afere Podravka". Nedavno je svih sumnji nepravomoćno oslobođen i Božidar Kalmeta, kao i ekipa iz Hrvatskih autocesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez obzira na sve kritike, ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković uvjerava da će novim zakonom institut istražnog zatvora biti uređeniji.

"Mi smo samo malo bolje i jasnije definirali to "istražni zatvor" za kaznena djela gdje je kazna zapriječena pet ili više godina. Danas je to puno jasnije. Onaj tko je osumnjičen za djelo kojem je predviđena zapriječena kazna pet ili više godina, u principu nakon isteka tog roka od pet godina neće moći biti u pritvoru", kazao je za RTL ministar Bošnjaković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, zbog prejudiciranja postupka, osumnjičenici i njihovi odvjetnici prijete tužbama. Odvjetnica Pinter kaže kako će biti prva koja će podnieti tužbu.

"Uvjeren sam da će Ustavni sud biti potpuno zatrpan, kao što je bio i ranije, zbog nespretnih i nezgrapnih izmjena", tvrdi odvjetnik Rafael Krešić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo