Lektori štrajkaju jer im je prije 16 godina u državnoj administraciji netko zabunom dodijelio manji koeficijent od pripadajućeg, zbog čega svaki mjesec primaju oko 1.000 kuna manju plaću. Ovo im je već četvrti tjedan štrajka na Filozofskom fakultetu, a sada se očekuje se da će im se u znak solidarnosti do kraja tjedna priključiti i ostali zaposlenici Fakulteta.
Zbog štrajka je do daljnjega prekinuta nastava, nema konzultacija ni jezičnih vježbi. Zbog činjenice da lektori na jezičnim studijima drže između 30 i 90 posto nastave, strahuje se da bi, potraje li ovakva situacija, mnogi od studenata mogli izgubiti godinu.
"Imamo 2.600 studenata za koje bi, ne nađe li se hitno rješenje, u pitanje mogao doći završetak nastavne godine. Ugrožena bi mogla biti i državna matura. Na Fakultetu se 11. lipnja održavaju ispiti iz jezika za studente filoloških studija. Budu li lektori do tada i dalje u štrajku, te ispite neće imati tko održati", rekao je dekan Damir Boras za Jutarnji list.
No, malo je potrebno da se stvar riješi. Naime, da bi se ispravila nepravda učinjena prije 16 godina, potrebno je korigirati uredbu o koeficijentima. To je prošlog četvrtka trebalo biti izglasano na sjednici Vlade, no ta je točka u posljednjem trenutku skinuta s dnevnog reda.
Iako je lektorima ministar Fuchs obećao da će se rukama i nogama boriti da uredba prođe u Vladi, pa čak obećao i da će ponuditi ostavku ako ona ne prođe, uredba nije uvrštena ni na novi dnevni red Vladine sjednice za četvrtak. Ostavku, dakako, nije ponudio. Iz Uprave za visoko obrazovanje u Ministarstvu znanosti sad poručuju da se nadaju postizanju privremenog rješenja, a problem bi trajno riješili novim zakonom o visokom školstvu.
Vezani članci:
arti-201103290628006 arti-201102260312006 arti-201101250714006