ZBOG OPASNE BOLESTI MINISTARSTVO PODUZIMA RIGOROZNE MJERE: /

'Gdje se pojavi, smrtnost je gotovo sto posto'

Image
Foto: Thinkstock

Nije pitanje hoće li svinjska kuga doći u Hrvatsku, nego kada

2.2.2019.
16:46
Thinkstock
VOYO logo

Afrička svinjska kuga nezaustavljivo se širi Europom od 2014. Iako nije opasna za ljude i druge životinje, kod svinja smrtnost može dosegnuti i do 100 posto. Do danas nije razvijeno cjepivo protiv nje te je usmrćivanje jedini način iskorjenjivanja bolesti.

Iskorjenjuje se u uzgojima domaćih svinja usmrćivanjem svinja na zaraženom gospodarstvu, a u zonama u krugu od tri i deset kilometara uspostavljaju se rigorozne mjere poput zabrane prometa u najkraćem trajanju od 45 dana. No najveća su opasnost divlje svinje koje, po logici stvari, ne mare previše za nacionalne granice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije u Hrvatskoj - za sada

OPASNA ZARAZA NA GRANICI HRVATSKE: Zbog afričke svinjske kuge Srbija zabranila uvoz hrane životinjskog podrijetla iz Mađarske

Image
OPASNA ZARAZA NA GRANICI HRVATSKE: /

Zbog afričke svinjske kuge Srbija zabranila uvoz hrane životinjskog podrijetla iz Mađarske

Image
OPASNA ZARAZA NA GRANICI HRVATSKE: /

Zbog afričke svinjske kuge Srbija zabranila uvoz hrane životinjskog podrijetla iz Mađarske

S obzirom na to da se dosad u nas nije pojavila, dosadašnje aktivnosti Ministarstva poljoprivrede usmjerene su na prevenciju i nadzor populacije domaćih i divljih svinja, koje su glavni vektor u širenju bolesti, pa je jedina učinkovita mjera zaštite od unosa virusa visoka razina biosigurnosti na farmama i u lovištima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim pojačanog izlova divljih svinja (za kojeg neki lovci kažu da je čak i pretjeran, obzirom da je dopušten i odstrel bređih ženki), Ministarstvo poljoprivrede donijelo naredbu o mjerama za sprječavanje pojave i ranog otkrivanja unosa virusa afričke svinjske kuge.

UBIJEN VEPAR ŠPIRO S MARJANA: ‘Nažalost, nismo imali izbora; prijetila bi opasna zaraza’ "Ondje gdje se pojavi afrička svinjska kuga, izumiranje divljih i domaćih svinja gotovo je 100-postotno, pa se želi spriječiti takav katastrofalni događaj, smanjiti rizik i omogućiti opstanak divljih svinja u RH", ističu u Ministarstvu za Glas Slavonije.

Rigorozne kontrole na farmama i na granici

Naredba propisuje strogo pridržavanje propisa o označavanju, premještanju i prometu životinjama, svi posjednici svinja moraju osigurati da se domaće svinje drže na način kojim je potpuno onemogućen svaki izravan i neizravan kontakt s divljim životinjama. Nadalje, prijevoznici životinja koji dopremaju žive životinje s područja država članica EU-a i trećih zemalja u kojima je potvrđena afrička svinjska kuga moraju osigurati da se stelja i gnoj iz vozila odlože u za to određene kontejnere, a vozilo odmah nakon istovara očisti, opere i dezinficira pod nadzorom ovlaštenog veterinara.

Također, zabranjeno je pašno držanje svinja i ispuštanje svinja na otvoreni prostor, osim ako se svinje drže u prostoru ograđenom dvostrukom ogradom, a veterinaru je potrebno prijaviti svaku svinju koja pokazuje znakove bolesti, uginuća domaćih svinja i nađene uginule divlje svinje. Nadalje, obavezno je testiranje uzoraka organa uginulih domaćih i divljih svinja radi isključivanja afričke svinjske kuge, a posjednici svinja moraju osigurati neškodljivo zbrinjavanje nusproizvoda nastalih tijekom klanja svinja za vlastite potrebe u skladu s posebnim propisima, ističu u Ministarstvu poljoprivrede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve registrirane farme svinja u Hrvatskoj bit će pregledane i na njima će se utvrditi razina provedbe biosigurnosnih mjera - dezinfekcija, primjena higijenskih mjera u objektima i od strane osoblja, onemogućavanje kontakta s divljim svinjama, postavljanje ograda, zabrana pašnog držanja svinja i ispuštanje svinja na otvoreni prostor i slično, ističu u Ministarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo