Građani koji su u blokadi dužni su ukupno 37 milijardi kuna, a iznos dugovanja raste iz dana u dan. FINA je do sada provela više od 7 milijuna ovrha, a većina tih građana čeka i donošenje Zakona o stečaju.
Novi zakon je u postupku izrade te nakon toga ide u raspravu, ali u udruzi Blokirani od njega ne očekuju bitna poboljšanja koja će pridonijeti da građani žive bolje, kazao je dr.sc. Sarajko Baksa iz udruge Blokirani u HRT-ovoj emisiji Studio 4.
Zakon najbolje ukinuti
"Ovršni zakon postavljen je na krivim temeljima i najbolja njegova dopuna, prema mome mišljenju, je ona koja će ga staviti izvan snage i ukinuti", izjavio je Baksa.
Poručuje da je provedba zakona katastrofalna te objašnjava da se i zbog eventualnog duga od sto kuna tijekom procesa žalbe i ovrhe realno može ostati bez imovine.
Umjetno stvoreni dug
Baksa je komentirao apsurdnu situaciju kada su troškovi u postupku ovrhe nekada i sedam puta veći od duga.
"Ako pitate odvjetnike i javne bilježnike, oni će zastupati svoj interese. Dugovi koji su nastali temeljem ovakvih lešinarskih zakona uvelike premašuju iznos same glavnice. Tu je riječ o više od 25 milijardi kuna. Netko to mora pratiti. Ono što je problem je što taj iznos duga nema ni hrvatsko gospodarstvo. On je umjetno stvoren i nije realan, to su troškovi kamata, javnih bilježnika i odvjetnika", kazao je Baksa.
Ocjenjuje da su dopune zakona "u interesu velikih igrača i krupnog kapitala".
ZAMJENA IDENTITETA: Maloljetniku stigla treća ovrha na osobu koja je umrla prije 8 godina