Zbog 100 tisuća kockara uveden broj za pomoć

'Ne prelazite limite vlastitih financijskih mogućnosti. Broj telefona na kojemu se može dobiti stručna pomoć u vezi s prevencijom ovisnosti o igrama na sreću je 0800 7888.

4.10.2010.
13:30
VOYO logo

Takav i slični natpisi odnedavno stoje na vidljivim mjestima u nekoliko sportskih kladionica u Splitu, ali ne u svima.

'Još uvijek nije riječ o zakonskoj obvezi, poput one kad na kutijama cigareta stoje natpisi o štetnosti nikotina već se zasad radi o preporuci Ministarstva financija koje nadzire priređivanje igara na sreću, no do konca godine takva bi se preporuka mogla uvrstiti u zakonodavstvo i postati obveza', rekao je psihijatar zagrebačke Kliničke bolnice sestara milosrdnica dr. Zoran Zoričić za Slobodnu Dalmaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorava kako treba znati kada prestati i biti svjestan kada igranje počinje prelaziti u nešto drugo i opasnije. I premda se ove aktivnosti pokrenute od strane Hrvatske lutrije i Admirala doimaju licemjernima, po Zoričićevu mišljenju, veći je problem što država nije prepoznala problem ovisnosti o kockanju i nije mu posvetila dovoljno pažnje. To je nužno, kaže on, jer je riječ o novom fenomenu u Hrvatskoj.

'Računa se da svaki drugi Hrvat povremeno igra na sreću, bilo da od prigode do prigode uplati loto ili ode u kladionicu. Tako dolazimo do brojke od oko dva milijuna ljudi. Od toga njih 20 posto rizično kocka, a pet posto, to jest 100.000, spada u patološke kockare, dakle one koji većinu svoga vremena posvećuju kockanju i zbog toga zanemaruju posao i obitelj' , ističe Zoričić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On smatra da bi Hrvatska trebala što prije osposobiti stručni zdravstveni kadar koji bi se bavio prevencijom i liječenjem ove vrste ovisnosti, a po njegovu mišljenju, najbolje bi rješenje bilo kad bi tu funkciju, uz dodatne ljudske i materijalne resurse, preuzeli regionalni centri za prevenciju ovisnosti.

Poražavajući je podatak da, osim dvaju klubova za samopomoć ovisnicima o kocki u Rijeci i pet u Zagrebu, nigdje drugdje ne postoje ovakvi klubovi, piše Slobodna Dalmacija.

'Zabluda je da se više kocka u zemljama pogođenima krizom i siromaštvom. Dapače, više se igra na sreću u bogatijim državama, pa je na neki način dobro da smo u krizi, ali nije dobro što nije regulirano tržište igara na sreću' istaknuo je Zoričić.

Prethodni članci:

arti-201001260145006 arti-201006230528006 arti-201002260320006 arti-201002020198006 arti-201004080120006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo