Zašto u Hrvatskoj blaženo stanje postaje pakao?

Liječnik vam odredi strogo mirovanje jer je trudnoća rizična. Nemoguća misija! Tada, naime, kreće borba s papirologijom i radnim vremenom svih ureda u koje morate otići.

30.7.2010.
13:59
VOYO logo

Za trudnice se kaže da su u blaženom stanju. To je istina, ali na žalost ne vrijedi za trudnice u Hrvatskoj koje podliježu zdravstvenom sustavu Lijepe naše.

Radost majčinstva i očekivanja prinove začas će u drugi plan baciti birokracija. To se osobito odnosi na trudnice koje se 'obezobraze' pa se drznu imati kompliciranu trudnoću. Iskusih to na vlastitoj koži. Naime, u petom mjesecu trudnoće liječnica me poslala na čuvanje trudnoće zbog sukrvice nakon amniocenteze. Propisano mi je mirovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No kako se pridržavati terapije uz sve silne obaveze i administraciju koje zahtjeva naše zdravstvo kada ste na bolovanju?

Svaki se mjesec mora otići doktoru po doznake koje se potom nose na Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje kako bi se dobila crkavica od novčane naknade za vrijeme trajanja bolovanja, a tu su i razni pregledi pa tek naknadni odlasci po nalaze i da ne nabrajam dalje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki će reći pa što ionako veći dio toga može obaviti suprug. To je istina, osobito ako je taj isti suprug nezaposlen. A ako je u radnom odnosu postoji velika mogućnost da će ostati bez njega s obzirom koliko puta u mjesec dana mora tražiti slobodno da bi to sve obavio.

Problem je između ostalog i to što nadležne institucije rade od 8 do 16, a i većina nalaza se može podići između 12 i 15 sati. No, ima i onih za koje se ne zna ni kada im je radno vrijeme ni hoće li uopće doći na svoje radno mjesto.

Tako sam nakon dva mjeseca bolovanja upućena na liječničku komisiju. Valjda se ljudi moraju uvjeriti da sam trudna i nakon sedam mjeseci.

Na vratima HZZO-a područnog ureda Sesvete kamo spadam piše da je radno vrijeme od 8 do 16. Tako i moj suprug naivno zaključi da i liječnička komisija radi u tom vremenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po tko zna koji put ode ranije s posla kako bi odnio uputnicu liječničkom povjerenstvu. Potom s tim mora doktoru opće prakse po doznake, pa natrag na HZZO odnijeti te iste doznake kako bi krajem mjeseca sjela propisana novčana naknada.

Međutim u 15 sati od liječničke komisije ni traga ni glasa. Uspijeva dobiti jedino šturu informaciju od voditeljice ispostave kako doktori ureduju od 8 do 10 sati te da ništa drugo ne zna jer nije u njezinoj nadležnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da ne može već sutradan opet izbivati s posla moram otići osobno, iako mi je propisano strogo mirovanje.

Krećem ujutro na komisiju. Nije mi dobro. Zlo mi je, imam vrtoglavicu, a ni mjehur mi ne da mira. Brinem samo da sve prođe u redu, a brine me i što kasnim jedan dan na komisiju iako ne svojom krivicom.

Uspijem na jedvite jade doći na predviđeno mjesto koje je, usput da spomenem, na drugom katu bez lifta. S obzirom da na jednim vratima piše samo 'ovlašteni doktor', pitam ljude u čekaonici je li tu liječnička komisija i odgovaraju mi potvrdno. Srećom prije mene su samo dva pacijenta. Jedan je očito puno puta tu bio jer me je 'opskrbio' svim potrebnim informacijama za razliku od ondje zaposlenih činovnika u HZZO-u. Barem netko. Pored njega je čovjek došao na štakama jer je bio na operaciji noge.

Kažu mi da još nema nikoga od doktora. Pristižu i ostali pacijenti. Žena koja je dovela bolesnog muža kaže mi kako inače počinju oko 9 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitam u čudu kako je to moguće kad je radno vrijeme od 8? "A što možemo? Pa oni su doktori", sliježe žena nemoćno ramenima.

Zgrožena sam. I dalje mi nije dobro, a još moram svom doktoru pa natrag na HZZO. Inače, na vratima vrle komisije osim što nema niti jednog imena i prezimena liječnika nema ni istaknutog radnog vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon gotovo sat vremena iz jedne prostorije izlazi djelatnica i govori svima koji čekaju komisiju da taj dan i sutradan komisije neće biti jer su na terenu.

Onaj hodnik mi je postao još uži, a strop niži. Kako je moguće da nema ni jednog doktora u uredu? Kako je moguće da pacijente nitko o tome nije obavijestio? Kako ću dobiti svoje doznake o kojima mi ovisi novčana naknada za idući mjesec? Odgovore na ta pitanja nisam dobila. Pacijenti negoduju međusobno i odlaze pitajući se 'a što sad'?

Ništa. Nitko ne daje odgovore jer nitko nije nadležan za ništa. E, pa ne želim nemoćno slijegati ramenima poput gospođe iz čekaonice. Želim odgovore na pitanja tko je odgovoran? Tko će mi nadoknaditi novac ukoliko zakasnim s doznakama? Tko je odgovoran što niti jednog liječnika nema u uredu jer su na terenu? Zašto ne mogu dobiti potrebnu uslugu kao pacijent iako uredno plaćam doprinose? Vjerujem da bi odgovori zanimali i gospodina na štakama.

Telefonom naposljetku zovem voditeljicu HZZO-a ispostave Sesvete, ali kao novinarka, i pitam je za dotični slučaj. Ljubazno odgovara kako nije nadležna te me upućuje na Odjel za odnose s javnošću. Oni pak traže da im se upit pošalje e-mailom što sam i učinila. Sad još samo da stigne odgovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne mogu se zadovoljiti ni mogućom isprikom da je vrijeme godišnjih odmora i ne znam čega jer ni ja zbog bolovanja već dva mjeseca nisam na radnom mjestu, ali portal i dalje radi i čitateljima daje potrebne informacije.

Iz HZZO-a nismo dobili odgovor kako to da liječnička komisija radi dva sata dnevno već su nam pojasnili kako medicinska vještačenja, radi ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja osiguranih osoba Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje više ne obavljaju liječnička povjerenstva, nego ovlašteni doktori Zavoda. "Vještačenja obavljaju u ordinacijama ugovornih doktora primarne zdravstvene zaštite, u sklopu redovitih obilaska ordinacija, a samo iznimno u prostorijama Zavoda, i tada prema dogovoru s osiguranom osobom", stoji u odgovoru glasnogovornice. Naglasila je i kako je provjerila što se točno događalo u područnom uredu Sesvete. "Prema izvršenoj kontroli koju smo proveli nakon Vašeg javljanja, u utorak (27. srpnja) je ovlašteni doktor, iznimno, bio spriječen da dođe u dogovoreno vrijeme, no naknadno su primljene sve osigurane osobe i nitko nije uskraćen za svoja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja", stoji u pisanom odgovoru u kojem se ujedno upućuje "osigurane osobe da se u svakoj sličnoj situaciji odmah obrate voditelju ispostave, kako bi se problemi promptno riješili". T.L.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ljubav je na selu
NOVA SEZONA
VOYO logo