Zašto radnik s plaćom od 1.800 kuna plaća istu kaznu kao i Todorić?

Je li vrijeme da uvedemo imovinski cenzus kod naplati kazni za prekršaje? To je pitanje postavljeno u sklopu rasprave o novinama u naplati kazni.

21.3.2013.
15:58
VOYO logo

Sabor raspravlja o konačnom prijedlogu izmjena Prekršajnog zakona, koje bi trebale rasteretiti sudova i povećati broj naplaćenih izrečenih novčanih kazni. Način na koji vladajući planiraju potaknuti prekršitelje na plaćanje su - popusti.

Tako će osoba koja na licu mjesta plati kaznu, platiti samo pola iznosa, a onima koji svoje obveze prema državnom proračunu podmire u zakonskom roku, oprostit će se trećina iznosa kazne za prekršaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, oni koji ne iskoriste pogodnosti novog Zakona čeka pokretanje klasične ovrhe na nenaplaćenu kaznu, a ukoliko nije moguće naplatiti kaznu preko računa, ide se u preoblikovanje kazne u rad za javno dobro. Osoba mora sama pristati na to, a nakon što država iscrpi i tu mogućnost, tek se tada može odrediti zamjena kazne u vidu zatvora

U raspravu se uključio Branko Vukšić iz Hrvatskih laburista koji je podsjetio na praksu koju primjenjuju pojedine skandinavske zemlje pri naplati kazni za prekršaje - uvođenje imovinskog cenzusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nepravedno je da za isti prekršaj istu kaznu plaćaju i gospodin Kerum i Ivica Todorić i Tedeschi i radnik sa 1.800 kuna", ilustrirao je Vukšić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo