Prema svjedočenju muškaraca koji su se javili na oglas, sastanak s čovjekom koji se javlja na broj mobitela naveden u oglasu odvija se u njegovom stanu. Nakon informiranja o detaljima posla, taj "djelatnik tvrtke" im je ponudio papir na kojem je zapisana e-mail adresa na koju treba poslati životopis. Muškarci koji su bili na razgovoru, a koji žele ostati anonimni, tvrde da za tu "uslugu" treba platiti 200 kuna. Spomenuti "djelatnik" ne izdaje račun.
Strankama je objašnjeno da nakon slanja životopisa moraju čekati dok ih netko ne pozove na desetodnevne vježbe u Italiju, u Aviano, gdje će ih američki vojnici obučavati za iskušenja koja ih očekuju u Africi, odnosno preciznije u Nigeru.
Niz nelogičnosti
"Javilo mi se više od 20 ljudi i prenijelo mi svoja negativna iskustva s ovom ponudom za posao", kaže za Novi list jedan iskusni riječki zaštitar koji je obavljao slične poslove u Africi. U priči ima niz nelogičnosti. Kao prvo, ovakvi poslovi se ne dobivaju preko oglasa, nego po preporuci, jer da biste radili zaštitarski posao u Africi, morate imati licence i međunarodne certifikate.
"Ne može tamo ići bilo tko. Nadalje, da biste ušli u Niger, morate imati vizu, a uopće se ne spominje kako će se ta viza ishodovati. Također, da biste ušli u Afriku, morate se cijepiti protiv žute groznice, što traje najmanje 15 dana jer u tom roku provjeravaju je li cijepljenje uspjelo. Ako će kandidati boraviti u Avianu samo 10 dana, pitanje je kako će se cijepiti. U ovom slučaju, uopće nije poznato za koju tvrtku će raditi, a ne spominje se ni primjerak ugovora iz kojeg bi bilo vidljivo gdje se radi, u kojem razdoblju, za koju plaću i što je posebno važno, dobiva li se životno osiguranje", objašnjava sugovornik Novog lista.
Posao nudi umirovljeni visokopozicionirani inspektor
Novinari su pokušali stupiti u kontakt s "djelatnikom tvrtke" koja nudi posao, ali nakon što su mu se predstavili, muškarac s druge strane linije rekao je da ne zna ništa o osiguranju konvoja u Africi i da su očito nazvali pogrešan broj. Na idući poziv objasnio je da je riječ o tvrtki Shadow Security iz New Yorka, no podrobnije podatke nije dao.
Prema neslužbenim informacijama, muškarac koji se javlja na telefon je nekadašnji djelatnik policije koji je danas u mirovini.
Štiti se konvoj nafte
Među zainteresiranima za posao, osim riječkih zaštitara i vojnika, bilo je nekoliko također bivših djelatnika policije koji su se javili upravo zato što poznaju ponuditelja posla. No, nakon što im je posao prezentiran na opisani način i uz spomenute uvjete, odmah su odustali.
Prema podacima koje je strankama iznio "djelatnik", počinje se raditi 1. ožujka i posao traje tri mjeseca. Štiti se tri kilometra dug konvoj nafte, sastavljen od 50 cisterni. Jedna ruta traje 36 sati, a tijekom tri mjeseca ima ih više, ovisno o potrebama. Ukupno bi na zaštiti konvoja trebalo biti osigurano 300 zaštitara, koji će biti plaćeni 500 dolara dnevno kada osiguravaju konvoj, odnosno 200 dolara dnevno ostale dane.