ZAMRZAVANJE II. MIROVINSKOG STUPA: /

Svi su na gubitku, ekonomisti i pravnici zabrinuti

Image
Foto: PIXSELL, Patrik Maček

Ne smiruje se bura oko prijedloga Mostovca Ivana Lovrinovića da se zamrznu uplate u drugi mirovinski stup u koji građani uplate više od 5 milijardi kuna na godinu.

20.1.2016.
6:30
PIXSELL, Patrik Maček
VOYO logo

Nekoliko uglednih domaćih ekonomista i pravnika pokrenuli su peticiju na internetu i skupili oko 700 potpisa. Na Lovrinovićev odgovor nisu dugo trebali čekati. I mladi i stari zabrinuti zbog mogućeg prijedloga o zamrzavanju II. mirovinskog stupa.

Image
PETICIJA DOMAĆIH EKONOMISTA: /

Protiv zamrzavanja uplata u drugi mirovinski stup

Image
PETICIJA DOMAĆIH EKONOMISTA: /

Protiv zamrzavanja uplata u drugi mirovinski stup

Jesmo li socijalna država?

"Ja mislim da ako smo mi to uplaćivali, ako je to dio mog novca koji sam ja zaradila i odvojila, onda svakako trebam s tim raspolagati dakle trebalo bi me se pitati da li pristajem na to ili ne", rekla je Biserka iz Zagreba za Novu TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To baš nije u redu. Ako smo već i socijalna država kao što piše u ustavu to nije u skladu s tim definitivno", kazao je Mario iz Zagreba.

Prosječna bruto plaća hrvatskog radnika danas iznosi 8.080 kuna.Automatizmom 15 posto, tj. oko 1213 kuna uplaćuje u 1 mirovinski stup. U drugi u koji odlazi 5% mjesečno odlazi 401,00 kuna. Kada se godišnje zbroji, zaposlenik s brutto plaćom 8080 kuna u 2 mirovinski stup uplati 4812 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
RJEŠENJE JAVNOG DUGA: /

Evo kakav plan ima Orešković za 2. mirovinski stup

Nekoliko uglednih domaćih ekonomista pokrenulo je internetsku peticiju protiv zaustavljanja uplata u drugi mirovinski stup. Jedan od potpisnika je i dr. Bejaković koji navodi tek jedan od problema.

"Osoba bi gotovo sigurno imala sigurno nešto manja mirovinska prava zato što u 1. mirovinskom stupu se sredstva ne oplemenjuju odnosno ne uvećavaju kao što se to događa u drugom mirovinskom stupu", smatra dr.sc. Predrag Bejaković s Instituta za javne financije.

Prebacivanje tereta na mlade generacije

Za jednog od kreatora sadašnjeg mirovinskog sustava ovo je bježanje od problema.

"Umjesto da se sada poduzmu reforme i da se sustav uredi na jedan primjereni način mi činimo to da ćemo i dalje teret toga neće se s njime suočiti postojeća generacija nego će se to prebaciti na mlade generacije", rekao je za Novu TV prof.dr.sc. Željko Potočnjak s Pravnog fakulteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Peticiju je komentirao i sam Lovrinović. "Nisam primijetio da su potpisivali peticije ovih tendencija u Hrvatskoj koji su razarali gospodarstvo proteklih godina pa mi je žao zbog toga".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo