ZAMJENIK ALEMKE MARKOTIĆ: /

'Gripa pridonosi težini kliničke slike pacijenata s Covidom. Posljedica je veća smrtnost'

Image
Foto: screenshot HRT

Rok Čivljak kaže da će kako bude rastao broj oboljelih, rasti i apsolutni broj bolesnika koji zahtijevaju hospitalizaciju

16.10.2020.
22:11
screenshot HRT
VOYO logo

U Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević", su s obzirom na porast zaraženih, popunjena su sva stacionarna mjesta, izjavio je danas za HRTRok Čivljak, zamjenik ravnateljice Klinike Alemke Markotić. Čivljak kaže da mjesta još ima tek na odjelu na kojemu se provodi promatranje za one za koje se ne zna jesu li zaraženi.

Rekao je da se, bolesnike koji zahtijevaju bolničko liječenje nakon popunjavanja stacionarnih mjesta u "Fran Mihaljeviću", šalje u KB Dubrava. Upala pluća je najčešći razlog za hospitalizaciju bolesnika s Covidom-19.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

"Klinička slika se nije promijenila, a pacijenti se hospitaliziraju zbog težine kliničke slike, odnosno komplikacija. Upala pluća je najčešći razlog za hospitalizaciju bolesnika s Covidom-19. Budući da upala pluća izaziva zatajenje disanja, onda bolesnici imaju potrebu za kisikom ili invazivnim metodama te ih je potrebno hospitalizirati kako bi im se pomoglo i spasilo život", rekao Čivljak za HRT.

Image
UGLEDALI SE NA EKIPU ISPRED HNK: /

Na splitskom Kampusu bio pravi 'korona-party', policija privela studente

Image
UGLEDALI SE NA EKIPU ISPRED HNK: /

Na splitskom Kampusu bio pravi 'korona-party', policija privela studente

Gripa doprinosi težini kliničke slike pacijenata s Covidom

U zimskim mjesecima je veći broj respiratornih infekcija koje skupa izazivaju veći broj oboljelih, istaknuo je zamjenik ravnateljice. Dodaje da će, kako bude rastao broj oboljelih, rasti i apsolutni broj bolesnika koji zahtijevaju hospitalizaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Neće se klinička slika promijeniti u pojedinca, ali ćemo u ukupnoj populaciji imati veći broj onih koji zahtijevaju bolničko liječenje, pa tako i liječenje u jedinicama intenzivne medicine. Ljudi ponekad misle da je Covid-19 benigna bolest upravo zbog onih prvih pretpostavki da je to smrtonosnija bolest nego što smo mislili. No, iako je smrtnost u općoj populaciji 1 posto, ovisno od države do države, smrtnost 10 posto bolesnika koji zahtijevaju bolničko liječenje nije mala. Zato treba upozoriti pučanstvo da se ipak radi o ozbiljnoj i smrtonosnoj bolesti te da je potrebno učiniti sve na njezinoj prevenciji.

Image
Foto: Profimedia

Coronavirus disease 2019 (COVID-19) is an infectious disease caused by severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2).The disease was first identified in 2019 in Wuhan, the capital of China's Hubei province, and has since spread globally, resulting in the ongoing 201920 coronavirus pandemic. Common symptoms include fever, cough, and shortness of breath. Other symptoms may include muscle pain, sputum production, diarrhea, sore throat, loss of smell, and abdominal pain. While the majority of cases result in mild symptoms, some progress to pneumonia and multi-organ failure.As of 28 March 2020, the overall rate of deaths per number of diagnosed cases is 4.6 percent; ranging from 0.2 percent to 15 percent according to age group and other health problems.In comparison, the overall mortality rate of the 1918 Spanish Flu were approximately 3% to 5%.

The virus is spread mainly through close contact and via respiratory droplets produced when people cough or sneeze.[15][16] Respiratory droplets may be produced during breathing but the virus is not generally airborne. People may also contract COVID-19 by touching a contaminated surface and then their face. It is most contagious when people are symptomatic, although spread may be possible before symptoms appear. The virus can survive on surfaces up to 72 hours. Time from exposure to onset of symptoms is generally between two and fourteen days, with an average of five days. The standard method of diagnosis is by reverse transcription polymerase chain reaction (rRT-PCR) from a nasopharyngeal swab.The infection can also be diagnosed from a combination of symptoms, risk factors and a chest CT scan showing features of pneumonia.

Recommended measures to prevent infection include frequent hand washing, social distancing (maintaining physical distance from others, especially from those with symptoms) ., Image: 511782836, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: American Photo Archive / Alamy / Alamy / Profimedia

Postoje skromna iskustva iz zone na južnoj hemisferi, iz Kine i nekih azijskih država u kojima se pokazalo da virus gripe ipak može pridonijeti težini kliničke slike Covid-19, jer kod bolesnika koji su hospitalizirani zbog Covid-a i kod onih koji su umrli od Covid-a bio je veći udio onih koji su imali koinfekciju s nekim drugim respiratornim virusom, a naječšće se radilo o virusu gripe. U predstojećoj sezoni gripe možemo očekivati, iako nema naznaka da bi ona mogla biti teža od prethodne sezone, da kod bolesnika kod kojih se dogodi koinfekcija s ova dva virusa možemo imati više komplikacija, težu kliničku sliku, a posljedično i veću smrtnost", rekao je.

Očekuje da i mi dobijemo cjepivo nakon što se pojavi na tržištu

Na pitanje o cjepivu, kaže da ih postoji 10-ak u trećoj fazi kliničkih ispitivanja, što znači da su ona najbliže tome da dobiju licencu i da budu odobreni.

"Neka se cjepiva primjenjuju u Kini i Rusiji, ali u ograničenim uvjetima. Za sada, u Europskoj uniji i Sjevernoj Americi nijedno cjepivo nije dobilo odobrenje za kliničku primjenu. No nekoliko cjepiva koja su pri kraju kliničkih ispitivanja mogla bi se naći na hrvatskom tržištu, dodao je. Pojašnjava da je Hrvatska među državama EU-a koje su potpisale ugovor i prednarudžbu za 300 milijuna doza cjepiva, za cijelu EU. Riječ je o tzv. oksfordskom cjepivu. Napominje da se očekuje da će cjepivo biti dostupno i hrvatskim građanima, nakon što prođe treća faza kliničkog ispitivanja te se onda pojavi i na tržištu", rekao je zamjenik ravnateljice Klinike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čivljak je čestitao djelatnicima u zdravstvu i stanovnicima Istre jer su zadržalu nisku stopu zaraze Covidom te je poručio da se nada da to nije odraz manje stope testiranja.

"Treba slijediti taj svijetli primjer. Propisanih mjera treba se striktno pridržavati. Onda se tako može među građanima zadržati niska stopa zaraženih koronavirusom", rekao je Rok Čivljak za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

MIKRO-ŽARIŠTA SU SE RAZBUKTALA U SPLITSKO-DALMATINSKOJ ŽUPANIJI: 'Imamo čak i čitave obitelji koje su oboljele'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo