Hrvatski zavod za javno zdravstvo ovih je dana objavio, pa doradio upute za testiranje djece na koronavirus prije njihova povratka u vrtić ili školu. Mnogo je spora bilo oko simptoma, pa je zamjenica ravnatelja, Ivana Pavić Šimetin sve pojasnila.
"To su simptomi respiratornog trakta, kašljanje, kihanje, curenje nosa, posebno važno ako je povezano s povišenom tjelesnom temperaturom i tu treba znati da kod covida može biti, pogotovo kod djece, blago povišena tjelesna temperatura, a ne visoka temperatura. Ako je više tih simptoma zajedno kombiniranih, onda bi se trebalo javiti liječniku", objasnila je za RTL Pavić Šimetin.
Roditelji odlučuju
Roditelji bi trebali sami prepoznati simptome i odlučiti o tome hoće li testirati djecu. "Kao novitet imamo da se može javiti i gripa. Ona može imati takve simptome tako da će na neki način i roditelji morati sami procijeniti, ali u dogovoru s liječnikom odlučiti. Ono što je specifična situacija u odnosu na inače tijekom pandemije je da imamo nešto veći udio novooboljelih u školskoj dobi, tako da treba na školarce obratiti pozornost više nego prije početka ove školske godine, čak i tijekom cijele prošle školske godine. Potreban je veći oprez, treba mjeriti temperaturu, jer dijete može imati blago povišenu temperaturu da se to na njemu ne vidi i da ono to ne osjeti. Ta povišena temperatura zajedno s respiratornim simptomima je nešto što je sumnja na covid", poručila je.
No, u toj samoprocjeni uvijek postoji mogućnost da roditelji ne odvedu dijete na testiranje misleći da je ono prehlađeno, a da ga ravnatelji ne puste na nastavu. Pavić Šimetin tvrdi da se takve situacije trebaju riješiti dogovorom između roditelja i škole.
"Znači najprije treba biti siguran roditelj da dijete nema povišenu temperaturu i nju treba izmjeriti više puta, pogotovo prije kretanja u školu. U uputama je napisano cijelo vrijeme da u slučaju respiratornih bolesti se ne dolazi u školu", upozorila je i dodala da svatko može biti zbunjen i neodlučan, jer se radi o izrazito zahtjevnoj situaciji.
Zahtjevna situacija
"Imamo liječnike s kojima se treba konzultirati i vidjeti je li situacija teža ili lakša te zajednički donijeti dogovor. Svaka osoba je različita. Simptomi ove bolesti su izričito različiti, neki naši građani nažalost preminu od te bolesti, neki nemaju znakove bolesti, a pogotovo su kod djece češći slučajevi bez znakova bolesti ili s blagim znakovima bolesti. Netko tko ima znakove bolesti i pozitivan je širi virus više od onih koji nema nikakve znakove bolesti, a pozitivan je. Taj dio gdje se pažnja posvećuje onima koji imaju znakove bolesti, razmatra o tome može li se raditi o covidu, to treba ozbiljno uzeti u obzir", zaključila je Pavić Šimetin.