prava radnika i obiteljski život /

Zakon o trgovini izazvao je kaos, no sljedeće godine bit će još gore? Mijenja li se taktika trgovaca oko neradnih nedjelja

Image
Foto: Pixsell, Ivica Galoviić

Od 1. siječnja 2024. godine tih će 16 radnih nedjelja biti raspoređeno u razdoblju od svih 12 mjeseci. Zakon brani temeljno pravo radnika u trgovini na tjedni odmor te rješava pitanje ravnoteže između privatnog i poslovnog

29.12.2023.
7:00
Pixsell, Ivica Galoviić
VOYO logo

Nova godina donosi brojne novosti za hrvatske građane. U velikom specijalu Net.hr-a 'Što nas čeka u 2024. godini' svaki dan ćemo objavljivati kakve promjene stižu.

Izmjenama Zakona o trgovini, koje su 2023. stupile na snagu, rad nedjeljom dopušten je samo 16 nedjelja tijekom godine. Budući da je zakon stupio na snagu polovicom godine, točnije 1. srpnja, tih 16 nedjelja trgovci i poslodavci mogli su rasporediti na šest mjeseci. Od 1. siječnja 2024. godine tih će 16 radnih nedjelja biti raspoređeno u razdoblju od svih 12 mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je još krajem veljače Hrvatskom saboru uputila Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o trgovini, prema kojemu bi trgovine nedjeljom u pravilu bile zatvorene, a trgovci bi mogli odabrati 16 nedjelja u godini tijekom kojih bi radili.

"Našli smo model od 16 radnih nedjelja i mislim da je to dobar balans koji će pridonijeti i pravima radnika i obiteljskom životu. Željeli smo to napraviti na način da bude održivo i kvalitetno, a u procesu donošenja odluka konzultirani su svi zainteresirani", rekao je tada premijer Andrej Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavno smijenjeni ministar gospodarstva i održivog razvoja, Davor Filipović, poručio je tada kako se Konačnim prijedlogom Zakona o trgovini uređuje temeljno pravo radnika u trgovini na tjedni odmor te se rješava pitanje ravnoteže između privatnog i poslovnog, što se u svim istraživanjima javnog mijenja pokazalo kao nešto jako važno građanima.

Sezonalnost i mikrolokacije

Radno vrijeme u trgovini, kako je kazao, regulira se na način da su trgovine zatvorene nedjeljom i onda kada su blagdani, a tjedni maksimalni iznos radnih sati koje trgovac samostalno raspoređuje od ponedjeljka do subote određen je u trajanju od 90 sati.

"Kada se ovaj konačan prijedlog Zakona usporedi s prvim čitanjem, mi smo zbog potrebe opskrbe stanovništva, kontinuiranog obavljanja javnih usluga te rada onih objekata koji uobičajeno rade nedjeljom i blagdanima zbog specifičnosti, predvidjeli dio iznimki koje će raditi i nedjeljom. U odnosu na prvo čitanje, iz tih iznimaka maknute su pekarnice jer smo uzeli u obzir sve ono o čemu se raspravljalo na odborima i u Saboru", rekao je Filipović.

Odabir trgovaca za neradnim nedjeljama gleda se s osnove individualnih potreba, sezonalnosti, mikrolokacije i drugih relevantnih čimbenika. U tjednima u kojima je nedjelja radna, najveći dopušteni fond sati uvećava se za 15 sati, što čini maksimalno dopuštenih 105 radnih sati tjedno od ponedjeljka do nedjelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PLJUŠTE REAKCIJE /

Stranka Fokus ima strategiju za rat protiv neradne nedjelje: 'Argumenti oko zabrane su potpuno nesuvisli'

Image
PLJUŠTE REAKCIJE /

Stranka Fokus ima strategiju za rat protiv neradne nedjelje: 'Argumenti oko zabrane su potpuno nesuvisli'

Zakonom se propisuju iznimke od općeg pravila koje se nalaze unutar ili su sastavni dio cjeline željezničkih i autobusnih kolodvora, zračnih i trajektnih luka, luka unutarnje plovidbe, brodova, zrakoplova i trajekata za prijevoz osoba i vozila, benzinskih postaja, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih ustanova te drugih subjekata u kulturi, muzeja, centara za posjetitelje odnosno interpretacijskih centara, nautičkih marina, kampova, obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava te proglašenih zaštićenih područja prirode u skladu s posebnim propisima.

Također, iznimke se odnose i na otkup primarnih poljoprivrednih proizvoda, prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima i klupama na tržnicama na malo i prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima i klupama na tržnicama na veliko, prigodnu prodaju na sajmovima i javnim manifestacijama te prodaju putem automata i prodaju na daljinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Distribucija tiska putem kioska, kao posebnog oblika prodaje izvan prodavaonica, može biti otvorena nedjeljom i blagdanom u vremenu od 7 do 13 sati. Navedene iznimke su propisane zbog potrebe opskrbe stanovništva, kontinuiranog obavljanja javnih usluga te rada onih objekata koji uobičajeno rade nedjeljom i blagdanima zbog specifičnosti potreba potrošača.

Nema jedinstvenog stava trgovaca

"Mišljenja smo kako je najbolja opcija ostaviti rad nedjeljom na odabir poslodavcima, uz poštivanje svih zakonskih obaveza i adekvatno plaćanje radnika te ističemo da se načelno protivimo intervencijama u radno vrijeme dijela poduzetnika", istaknula je tada Hrvatska udruga poslodavaca.

Udruga Glas poduzetnika smatra ovaj zakon diskriminirajućim, a brojni su gradovi blagdane proglašavali sajamskim danom kako bi zaobišli zabranu rada barem za dio trgovina. Iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja podsjetili su da je proglašavanje sajamskih dana predviđeno Zakonom o trgovini i naglasili da to nije nepoštivanje zakona niti je riječ o "rupi u zakonu" nego o korištenju mogućnosti koju su Vlada RH i Hrvatski sabor svjesno propisali.

Split je primjerice otišao i korak dalje i uz Veliku Gospu svaku nedjelju do kraja rujna proglasio sajamskim danom. U Splitu se nije slavilo ništa jer praznik nije, a ni blagdan, no iz grada podno Marjana uspješno su tako doskočili vladinoj zabrani rada nedjeljom. Slavili su tek vlasnici štandova koji su smjeli raditi, a da im se ne piše jedna od 16 dopuštenih nedjelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim za radnike, Zakon o trgovini diskriminira i poslodavce. Za početak, veliki trgovački lanci su u prednosti. Oni mogu lakše rasporediti dopuštenih 16 radnih nedjelja među velikim brojem trgovina. Posebno će profitirati trgovački lanci koji su se orijentirali na male prodavaonice. Oni s manjim brojem prodavaonica teže će organizirati poslovanje.

Ostaje za vidjeti kako će trgovci raspodijeliti 16 nedjelja kroz cijelu 2024. godinu, a spomenimo i to da ako blagdan pada u nedjelju, tada se nedjeljom ne radi i ta nedjelja ne ulazi u iznimku od 16 radnih nedjelja. Dodatno napominjemo, da temeljem članka 1. Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj blagdani i neradni dani su:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • 1. siječnja – Nova godina
  • 6. siječnja – Bogojavljenje ili Sveta tri kralja
  • Uskrs i Uskrsni ponedjeljak
  • Tijelovo
  • 1. svibnja – Praznik rada
  • 30. svibnja – Dan državnosti
  • 22. lipnja – Dan antifašističke borbe
  • 5. kolovoza – Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja
  • 15. kolovoza – Velika Gospa
  • 1. studenoga – Svi sveti
  • 18. studenoga – Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
  • 25. prosinca – Božić
  • 26. prosinca, prvi dan po Božiću, Sveti Stjepan

POGLEDAJTE VIDEO: Jeste li se naviknuli na neradne nedjelje?

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo