Vrijedne nekretnine bivše SFRJ u inozemstvu, koje su prevelike da bi pripale samo jednoj državi sljednici, konačno će biti prodane, potvrdilo je za Novi list Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.
Stan na Manhattanu
Među njima je i stan na Manhattanu, koji je u fokusu javnosti bio prije pet godina kada je o njemu pisao 'New York Post', objavivši i fotografije nekretnine na prestižnoj adresi, ali u poprilično lošem stanju. Prema informacijama iz MVEP-a, dogovor o pokretanju zajedničke prodaje tzv. velikih kompleksa postignut je početkom travnja na sastanku Zajedničkog odbora država sljednica za sukcesiju diplomatske i konzularne imovine bivše SFRJ.
"Te je nekretnine Zajednički odbor, prije više godina, utvrdio kao prevelike (veličinom i vrijednošću) za bilo koju državu sljednicu, te odredio kako trebaju ići u zajedničku prodaju", navode u MVEP-u.
Hrvatskoj pripada 23,5 posto udjela
Države su se sada konačno dogovorile pa će se početi pribavljati neovisne procjene vrijednosti za svaku od spomenutih nekretnina. "Nakon okončanja tog postupka pokrenut će se postupak prodaje", ističu iz Ministarstva te zasad nisu mogli procijeniti kada će sve to biti prodano.
Novac od prodajem će biti podijeljen među državama sljednicama, prema udjelima dogovorenim u Ugovoru o pitanjima sukcesije. Hrvatskoj, prema tom ugovoru, pripada 23,5 posto udjela u vrijednosti diplomatske i konzularne imovine bivše države, "pa tako i u iznosu kupoprodajne cijene od zajedničke prodaje nekretnina bivše SFRJ", objašnjavaju u Ministarstvu.
Srbija ima jedan zahtjev
Beogradske Novosti pisale su o tom sastanku te je Srbija, prema njihovi navodima od zemalja sljednica tražila i da joj se nadoknade dosadašnji troškovi održavanja njujorškog stana u koji je dosad uložila 2,7 milijuna dolara. U MVEP-u ističu da se o tom zahtjevu još nije raspravljalo i da to može biti na dnevnom redu nekog od sljedećih sastanaka Zajedničkog odbora, nakon što Srbija dostavi svu potrebnu dokumentaciju.