'Za kaos i otimačinu kroz ovrhe kriva je aljkavost'

Mnogi su primjeri koji ukazuju na to da se Zakon o provedbi ovrhe koji je stupio na snagu 1. siječnja 2011. ne provodi na ispravan način.

16.5.2011.
15:32
VOYO logo

Nekoliko saborskih zastupnika za Glas Istre iznijelo je svoj stav o ovom Zakonu te o tome kako je najbolje riješiti probleme nastale u njegovoj provedbi.

'Lokalna komunalna poduzeća krpaju rupe u proračunu!'

Silvano Hrelja iz HSU-a kaže da će u najskorijem mogućem roku ministrici financija uputiti pisano pitanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hrvatska stranka umirovljenika je u samom početku primjene tog zakon upozoravala na probleme koji će nastajati. Činjenica je da, iako namjera zakonodavca nije bila oduzimanje socijalnih pomoći ili invalidnina, birokracija trenira strogoću na građanima. S druge strane, u priči se ne mogu zanemariti niti lokalna komunalna poduzeća koja su, očito, pronašla način da ovako krpaju rupe u svojim proračunima", zaključio je Hrelja.

Nevio Šetić, saborski zastupnik HDZ-a, veli da primjeri iz prakse ukazuju na poteškoće u provedbi zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zakon je poprilično jasan i konkretan, ali u primjeni se javljaju određene poteškoće pa građani trebaju pristupiti žalbenom postupku. Jednostavno, Fina i banke se trebaju pridržavati zakona", naveo je Šetić.

'Ceh problema opet pada na siromašne'

Dino Kozlevac, saborski zastupnik SDP-a, veli da je njegova stranka u postupku donošenja zakona predlagala rješenja kojima se neće omogućavati upravo ono što se u provedbi događa, a to je da opet ceh problema, prvenstveno gospodarskih, pada na siromašne i ljude koji su u problemima u pravilu ne svojom krivicom.

"Ako se dosljedno čita zakone, nelogičnosti nema u njima nego Fina i banke rade protuzakonito, a država ne provodi nikakvu kontrolu i ne sankcionira prekršitelje zakona", tvrdi saborska zastupnica SDP-a Tanja Vrbat te dodaje da zbrka, kaos i otimačina građana proizlaze iz aljkavosti Fine i banaka te nedosljedne primjene zakona.

Blokirati nesavjesne poslodavce

"Fina još nije blokirala niti jedan račun nekog poslodavca koji svojim radnicima, primjerice, ne isplaćuje plaće ili doprinose, ali je blokirala oko 600 tisuća računa građana. No, predmetom ovrhe nikako ne mogu biti primanja koja građani ostvaruju po osnovi alimentacije, zakonskog uzdržavanja, tjelesnog oštećenja, socijalne skrbi, privremene nezaposlenosti, dječjeg doplatka, stipendije ili pomoći učenicima", kaže Tanja Vrbat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201102080024006 arti-201101050311006 arti-201102010212006 arti-201102270027006 arti-201103230226006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo