Nakon što se otkrilo da se u pregovaračkom procesu MOST-a s druge dvije koalicije trgovalo i njegovom foteljom, guverner HNB-a Boris Vujčić u ekskluzivnom je intervjuu za RTL Danas otkrio i boji li svoje smjene.
Dok mi ovdje sjedimo, jedan čovjek iz financijskog sektora, menadžer pokušava sastaviti vladu. Da li je to dobro za Hrvatsku u ekonomskom smislu? Očekujete li vi vjetar u leđa s obzirom da čovjek dobro poznaje ekonomiju?
"Ja i gospodin Orešković se znamo iz doba kada je on radio u Hrvatskoj, osobno smo surađivali u sklopu suradnje središnje banke i Plive. Moramo pričekati da se vlada formira i početi suradnju, dotad vam ne mogu puno toga reći."
Postoji jedan dio potencijalne izvršne vlasti koji je dosad imao neke specifične najave s obzirom na monetarnu politiku koja je suprotna politici koju vi vodite. Da li očekujete neke pritiske ili možda čak i smjenu?
"Ne očekujem takav razvoj situacije ni pritisak, monetarnu politiku vodi HNB, koja je neovisna institucija po zakonu i po državnom ustavu, i kao takva ne smije ni primati naputke ni od koga, ali smo spremni sa svakime odgovarati.
Imamo potencijalnu situaciju u kojoj vlada možda neće imati podršku, je li to možda problem s obzirom na način na koji kreditne institucije gledaju Hrvatsku?
"Oni će prvenstveno gledati najave i same poteze nove Vlade. Ja sam praktički u dnevnom kontaktu s tim releventnim institucijama, oni svi čekaju naše prve poteze."
Koji bi po vama trebao biti prvi potez u smislu dovođenja proračuna u red?
"Pa dvije su temeljne stvari. Jedna je fiskalna konsolidacija jer nam je deficit i javni dug jako visok. Tržište očekuje da se zaustavi postotak javnog duga u BDP-u. Druga bitna stvar je konkurentnost Hrvatske, konkurencija poslovanja, uložiti u privlačnost Hrvatske kao investicijskog proračuna."
Dugo se već bavimo problemom konverzije švicarskih franaka. Što građani koji imaju kredite u švicarcima mogu očekivati nakon promjene vlasti i što im možete poručiti?
"Donesen je zakon koji je sada u tijeku provođenja. Mi smo od svih koji su imali kredite primili prigovore, i HNB je reagirala, dio prigovora smo riješili već u inicijalnoj fazi i mijenjali aneks ugovora. Dio njih se sada kreće rješavati, banke će sada ponuditi nove, povoljnije izračune."
Bili ste optimistični krajem ove godine, doživjeli smo rast? Što možemo očekivati u 2016. godini?
"Očekujemo daljnji rast na razini ove godine, dakle oko 1.8 posto, najviše od izvoza. Naravno, postoje i rizici za materijalizaciju te prognoze, dosta toga se temelji na optimizmu kako potrošača, tako i gospodarstva. To je sve neki psihološki moment, koji sada moramo održati."