Bez izraženih poremećaja u našoj blizini, vrlo topao zrak u atmosferi zadržava se iznad naših krajeva, a za vikend će pritjecati s jugozapada još malo topliji. Neugodni su to dani, ne samo zbog visokih dnevnih temperatura, nego i zbog akumuliranog umora i stresa na naš organizam zbog dugotrajnosti iznadprosječne topline, osobito u Dalmaciji i njenoj unutrašnjosti, ističe u vremenskoj prognozi RTL-a meteorolog Dorian Ribarić.
Danas vedro, sunčano i neugodno vruće
Danas će u većini krajeva Hrvatske uglavnom biti vedro i sunčano. Vjetar će biti slab, uz obalu ponegdje burin, osobito prema jugu, gdje se temperatura tijekom noći nije spuštala ispod 25 °C. Poslijepodne će u središnjim i sjeverozapadnim predjelima ostati pretežno sunčano, ponegdje uz malo oblaka dnevnog razvoja. Bit će još toplije s iznimno visokom temperaturom između 34 i 36 °C.
Toplinski val na zdravlje može djelovati u Slavoniji gdje će temperatura u hladu biti oko 35 °C, a u Posavini čak i malo viša. U Dalmaciji još jedno sunčano, ali neugodno vruće ljetno poslijepodne. Tek će ponegdje manje olakšanje pružati slab do rijetko umjeren vjetar s mora. U zaobalju se očekuju temperature oko 38 °C, a oko Knina i u dolini Neretve i do 39 °C. Na sjevernom Jadranu prevladavajuće sunčano, tek oko gorskih krajeva može biti razvoja manjih oblaka. Na moru će tek ponegdje puhati slab sjeverozapadni i jugozapadni vjetar, a posvuda će biti vrlo vruće. Ugodnije neće biti ni na 1000 metara nadmorske visine.
Vrhunac toplinskog vala početkom sljedećeg tjedna
Toplinski val će na kopnu svoj vrhunac imati početkom idućeg tjedna uz jugozapadni vjetar. No, postupno će biti sve nestabilnije, mogući su sporadični pljuskovi u gorju i na zapadu te sjeverozapadu unutrašnjosti, a onda u noći na utorak slijedi izraženije pogoršanje, moguće i grmljavinsko nevrijeme. Uz sjeverni vjetar stići će znatno svježiji zrak pa će od utorka biti i osjetno ugodnije.
Na Jadranu će promjenu u ponedjeljak najaviti sve izraženija južina. Jače naoblačenje s neverama zahvatit će u utorak najprije Istru i Kvarner, a zatim sporadično i ostatak obale, no krajnji jug bi mogao opet ostati potpuno suh. Sredinom tjedna bura će već brzo rastjerati oblake, a vrućina će napokon popustiti.
Srpanj je bio dosad najtopliji mjesec u svijetu
Inače, srpanj 2021. najtopliji je mjesec u svijetu otkad postoje mjerenja, objavila je u petak američka agencija koja prati klimatske promjene, Nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA). Kombinacija temperature na kopnu i na površini oceana u cijelom je svijetu bila za 0,93 Celzijeva stupnja iznad prosjeka od 15,8 Celzijevih stupnjeva koliko je iznosila u 20. stoljeću. To ga čini najtoplijim srpnjem od početka mjerenja prije 142 godine, podaci su Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA).
“Srpanj je globalno obično najtopliji mjesec u godini, ali srpanj 2021. najtopliji je mjesec srpanj u odnosu na sve dosadašnje”, rekao je Rick Spinrad iz NOAA-e.
Dokaz nepovratnih globalnih klimatskih promjena
Novi rekord je podatak koji govori u prilog uznemirujućim zaključcima i upozorenjima znanstvenika o nepovratnim klimatskim promjenama koje su globalno već ostavile trag. Američka agencija je izvijestila da je najtopliji srpanj u povijesti zabilježen u Aziji, dok je u Europi zabilježen drugi najtopliji srpanj, a temperature se poklapaju s onima iz srpnja 2010.
Europska služba za klimatske promjene Copernicus raspolaže sličnim podacima na temelju vlastitih izračuna. Copernicus je prošli mjesec evidentirao treći najtopliji srpanj u svijetu. Temperature su bile tek neznatno niže od onih dosegnutih 2016. i 2019. godine.