VRAĆA SE IZ AUSTRALIJE U HRVATSKU: /

'Dosta nam je, umorni smo od ove utrke štakora!'

Image
Foto: Pixsell, Marijan Sušanj
9.2.2017.
20:02
Pixsell, Marijan Sušanj
VOYO logo

Eugene Brčić Jones rođen je u Sydneyu u Australiji, kamo su mu otac i majka došli živjeti još 1969. godine. Početkom devedesetih vratili su se u Hrvatsku, gdje je Eugene završio fakultet nakon kojeg je radio kao novinar za brojne svjetske medije. Ipak, 2010. godine vratio se u Australiju i zasnovao obitelj s kojom se sada ipak vraća u Hrvatsku.

Image
DRUGA STRANA MEDALJE: /

Slijedeći snove otišao u Njemačku, a već nakon pola godine žali za Zagrebom

Image
DRUGA STRANA MEDALJE: /

Slijedeći snove otišao u Njemačku, a već nakon pola godine žali za Zagrebom

"Čini mi se da Hrvatska doživljava jednu vrstu preporoda, a veoma me veseli pokazati svojoj supruzi Michelle, koja je australska Poljakinja, i mojoj djeci, Eden (3), Emerson (2), gdje sam proveo najljepše dane svoje mladosti. Pored toga, umorni smo od ove tzv. utrke štakora na Zapadu, otuđenja i lošeg društvenog tkiva. Uvjerio sam suprugu (te joj pokazao tijekom odmora koje smo tamo proveli) da je život u Hrvatskoj na toliko mnogo načina puno sadržajniji. Naše duše imaju sklonost mediteranskom životu, jednostavan, ali visoko interaktivan s prijateljima", rekao je Eugene za portal Croexpress.eu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Volimo kavu i dim

Kao najbolje stvari koje očekuje od života u Hrvatskoj Eugene navodi to što će biti okružen kulturom koja je živa i vitalna i činjenicu da će mu Europa biti na pragu. "Mi volimo kavu i dim, buljiti i buniti se, razmišljati i razmatrati filozofiju života. To je puno bolje od sjedanja oko stola, prčkati po smartphoneu, uslikavanja hrane koju jedeš te glume kako uživaš u svom izlasku u kameno-hladnoj tišini", kaže Eugene.

Ipak, za Hrvatsku kaže da može biti veoma teško mjesto ako čovjek nije pripremljen za njen mentalitet, pa kaže da ona može biti surova i cinična, a dodaje i da postoji socijalističko nasljeđe koje ometa svakodnevne poslove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obitelji je posjetio Hrvatsku 2015. godine kada su tijekom tri mjeseca dosta putovali i uživali u načinu života i kulturi. "Imam široku mrežu prijatelja, a boravili smo nakon ljeta u Zagrebu, istražujući život kada ljeto prođe kako bih uvjerio Michelle da je tamo život stvarno manje stresan i veoma društven, ne samo tijekom ljeta", kaže Eugene.

Ignoriraj prosječno

Ljudima koji razmišljaju iz Australije seliti u Hrvatsku savjetuje da najprije dođu i dožive ono što misle da bi bio njihov stil života, odnosno rituali izvan odmora ili praznika. "Ignoriraj prosječno; istraži kako u Hrvatskoj živi tvoj suprotni broj – netko tko živi u sličnoj situaciji kao i ti", kaže Eugene, koji savjetuje da odaberu veliki grad jer se vrlo teško aklimatizirati u malom okolišu s ograničenim mogućnostima.

"Puno je tražiti od nekog da živi bilo gdje osim u Zagrebu, jer nostalgija te katkad zahvati ako shvatiš da si sebe jeftino prodao području ograničenih mogućnosti", kaže Eugene koji popisu savjeta dodaje još jedan. "Opusti se i prihvati da je Hrvatska drugačija zemlja, da nije potencijalno mala Švicarska, Amerika ili Australija. Ona je ono što jest, 'bradavice i sve’. Ima dosta neugodnih aspekata u zemlji koja prelazi iz komunizma pa tako budi strpljiv, nek ti sve 'klizi kao voda kao niz pačja leđa' i zaljubit ćeš se ludo, duboko, istinski u svoju nesavršenu novu domovinu", poručuje Eugene.

Patriotizam mutira u rasizam

Puno je razmišljao o odnosu dijaspore s domovinom i o tome što bi domovina mogla najbolje ponuditi svojim ljudima u dijaspori i kaže da mu je to bio veliki izvor frustracija. "Kao da ti udaljenost od domovine čini srce tvrdim, tvoje osjećaje, čini ljude ekstremnijim. Idealizam se pretvara u nacionalizam i patriotizam mutira u neki oblik rasizma. Ljudi bi trebali izići iz vremenskih petlji. Hrvatska se mijenja i promijenila od kada su ju naši roditelji napustili, toliko se mnogo događa da je nastala praznina između ta dva tabora, koju pogoršava politika s Markovog trga i onih hrvatskih klubova izvan Hrvatske čije zidove krase slike Pavelića i simbola i znakovlja ustaša", kaže Eugene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaže da Hrvatskoj trebaju mladi urbani profesionalci iz dijaspore koji su zdravi za tu zemlju, kako bi služili kao neka vrsta motora znanja, iskustva i dalekovidnosti. "Ako oni nisu u mogućnosti doseliti i mozaiku dodati svoj kamen, onda bi trebali služiti kao most između dva napredna modela koja oblikuju budućnost, a ne odvojeni jarboli zaglavljeni u 1945", poručuje Eugene za portal Croexpress.eu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo