VODIČ KROZ LNG: /

Podržava ga Washington, a Moskva mu nije sklona. Što donosi projekt u koji je Vlada uložila 100 milijuna eura

Image
Foto: Pixsell

LNG u Omišlju na Krku trebao bi donijeti skuplji plin, ali i diverzifikaciju energetskih pravaca

31.1.2019.
23:14
Pixsell
VOYO logo

Na ovotjednoj sjednici Vlada je odlučila kako će se projektu LNG-a na Krku dodijeliti 100 milijuna eura, a javne tvrtke tom će iznosu dodati još 32,6 milijuna eura. Ukapljeni plin je 20 do 30 posto skuplji od prirodnog, no vladajući ističu geostrateški značaj čitavog posla. Izdvojili smo najvažnije o kapitalnom hrvatskom energetskom projektu.

1. Što je LNG na Krku?

Ključan hrvatski strateški energetski projekt LNG (Liquified Natural Gas) na Krku je pogon za proizvodnju, pohranu i distribuciju ukapljenog zemnog plina. Hrvatska u projekt izgradnje LNG-a u Omišlju na Krku kreće kako bi diverzificrala opsrbne pravce plina, odnosno kako ne bismo plin nabavljali samo od Rusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DEBAKL KLJUČNOG PROJEKTA: /

Država natjerala hrvatske tvrtke da kupuju skuplje, nitko drugi nije zainteresiran, ministar šuti

Image
DEBAKL KLJUČNOG PROJEKTA: /

Država natjerala hrvatske tvrtke da kupuju skuplje, nitko drugi nije zainteresiran, ministar šuti

2. Vlada je odlučila kako za projekt ide 100 milijuna eura

Vrijednost projekta se procjenjuje na 234 milijuna eura, a Europska komisija je za izgradnju plutajućeg terminala dodijelila bespovratna sredstva u iznosu od 101,4 milijuna eura. Projekt LNG terminala je, naime, uvršten na listu projekata od zajedničkog interesa EU. Prema ovotjednoj odluci Vlade iz proračuna će se za realizaciju terminala osigurati 50 milijuna eura u 2019. i 50 milijuna eura u 2020. Preostala sredstva od 32,6 milijuna eura osigurat će osinvači društva LNG Hrvatska, HEP i Plinacro.

3. Ministar upozorava na važnost projekta

"Realizaciju projekta LNG terminala treba promatrati prvenstveno kroz njegovu sigurnosnu komponentu i geopolitički značaj za Republiku Hrvatsku i Europsku uniju", kazao je u srijedu ministar energetike Tomislav Ćorić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Naši susjedi ne djeluju pretjerano zainteresirano

Nakon što je prošlog mjeseca zatvoren rok za prijavu za obavezni zakup kapaciteta LNG-a, postalo je jasno kako za ovim projektom ne vlada velik interes. Planirani kapacitet terminala je 2,6 milijardi kubika, za isplativost je potrebno pronaći zakupca za najmanje 1,5 milijardi, a dosad je u dva natječaja pokazan interes za 520 milijuna kubika.

Indikativno je i kako su taj interes pokazali Ina i HEP na poziv države. Odnosno, država je Hrvatsku elektroprivredu natjerala da to napravi. Vladajući su isticali i kako su Mađari dali ponudu za neobvezujući zakup, no to u ovom trenutku ne znači puno toga konkretnog. Ministar Ćorić jučer je kazao kako su došla dva pisma namjere iz Mađarske s upitima o mogućnosti ulaska u vlasničku strukturu budućeg terminala. Ostaje vidjeti hoće li i LNG biti dio šireg energetskog dogovora s Mađarima oko Ine.

5. Oporba žestoko kritizira projekt

Načelnica Omišlja Mirela Ahmetović (SDP) nakon ove odluke Vlade na svom je Facebooku napisala kako će građani za plutajući terminal platiti milijardu kuna - javna poduzeća i proračun ukupno će platiti 132,6 milijuna eura. "Ostvaruje se tako najcrnji scenarij na koji sam osobno upozoravala sve ove mjesece i godine: tržišnog interesa za taj suludi projekt, izravno uperen protiv interesa građana Hrvatske, nema, nitko na svijetu ne želi baciti vlastiti novac u takav projekt pa će on pasti na leđa svih nas", napisala je Ahmetović.

6. Rusija: Mi vam možemo dobavljati jeftiniji plin

Ruski veleposlanik u Hrvatskoj Anvar Azimov rekao je u srijedu da Rusija nema ništa protiv izgradnje plutajućeg LNG terminala u Hrvatskoj, ali i da je pripravna Hrvatskoj dobavljati jeftiniji ruski plin, koliko je to potrebno. Rekao je da je planu energetske diverzifikacije uvijek važan izvor dobavljanja plina, da je "ovoga trenutka još uvijek najjeftiniji plin – ruski" te da je Rusija lani u Hrvatsku 'pustila' dvije milijarde kubnih metara plina. Smatra da će Hrvatska uvijek biti zainteresirana za kupnju jeftinog ruskog plina. Premda je to Azimov ovog puta rekao prilično uvijeno, Moskva, logično, nije sklona ovom projektu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. Amerikanci podržavaju ovaj projekt

Sjedinjene Države LNG na Krku vide kao poligon pomoću kojeg bi mogli svoj plin dovezen brodovima izvoziti dalje u Europu. No, novac za ovaj projekt nisu dali, a zasad niti svojim diplomatskim kanalima nisu uvjerili hrvatske susjede kako bi im bilo dobro kupovati plin ovim putem. "Čestitke hrvatkoj Vladi na odobrenju financiranja za LNG terminal na Krku. Velika strateška odluka koja će od Hrvatske napraviti regionalnog energetskog lidera", tvitao je američki veleposlanik Robert Kohorst u četvrtak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo