Vodi li privatizacija sile zaštiti samo bogatih?

Vlada ozbiljno razmišlja o privatizaciji nekih policijskih poslova, tj. njihovog prijenosa na zaštitarske tvrtke. Razlog su uštede.

4.9.2012.
12:15
VOYO logo

Na aerodromima bi ubuduće trebali viđati više zaštitara i manje policije. Prtljagu, prema planu ušteda o kojemu se u Ministarstvu unutarnjih poslova, a što je Ranko Ostojićna prvoj konferenciji za medije najavio i ministar , trebali bi kontrolirati zaštitari, kojima bi ti poslovi bili dodijeljeni putem javnog natječaja.

Kako se to odražava na sigurnost i ljudska prava? Mišljenja su podijeljena, pogotovo kada je u pitanju kritika sličnih privatiziranih sustava na Zapadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Državu ovdje, naravno, nije ni najmanje briga za to koliko će građani biti zaštićeni. Nije ju bilo briga ni ranije. Jedina briga je ušteda", komentira tu najavu član našeg stručnog tima Marijan Kraljević King.

Zanemarena sigurnost

Privatizacija sile provodi s svuda, ne samo u poslovima policije već i vojske - od Iraka i Afganistana, gdje privatne zaštitarske tvrtke dobivaju najbitnije poslove u pogledu sigurnosti, pa do zaštite brodova od pirata ili zgrade CIA-e u Langleyu, kaže Kraljević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Na sigurnost građana se tu ne gleda i, u konačnici, privatizacijom legitimne sile dolazi se do toga da, kada dođe do kršenja ljudskih prava, država ima alibi da to nisu napravili oni, nego zaštitarska tvrtka. Dođe li do kaznenih djela, bit će važno jedino koliko novca imate", smatra Kraljević.

Slabljenje države - jačanje novca

U prijenosu dijela policijskog posla na privatne tvrtke, on vidi udovoljavanje zahtjevu da se država što više deregulira. Prema iskustvu zapadnoga svijeta, ponajprije pionira - Sjedinjenih Američkih Država, slabljenje države vodi težnji da tržište samo regulira sve i većem utjecaju novca.

"Ta nas je tržišna samoregulacija dovela do toga da najviše novca imaju oni koji su se bavili manipulativnim kapitalom, dok je istovremeno broj siromašnih i prezaduženih samo rastao", pojašnjava Kraljević. Upozorava da zbog tog slabljenja države danas u Americi manipulativni novac upravlja i zatvorima.

Laušić oduševljen

S druge strane, bivši šef Vojne policije Mate Laušić oduševljen idejom Vlade i kaže da ju podržava u cijelosti. Za njega nema bojazni da će to dovesti do kršenja prava ili nasilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dosad ste imali situaciju 'kadija te tuži, kadija ti sudi', a te će tvrtke paziti na svoj ugled, jer bude li incidenata i pritužbi za maltretiranje, gubit će posao", smatra on.

Do neprofesionalnosti, dakako, uvijek može doći, ali se po Laušiću radi o tome da će zaštitari temeljem ovlasti osiguranih izmjenama zakona raditi tek mali djelić posla koji je radila policija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Radili bi na prevenciji. Dakle, ako meni u prtljazi pronađu pribor za čišćenje lula koji sadrži oštre predmete, oduzet će mi ga. Ako se ja počnem buniti, tada će se uplesti policajac. Neće zaštitari biti ti koji će lomiti ruke putnicima", kaže on.

Drugi ešalon policije

Na svim aerodromima u svijetu na kojima je bio, osim turskih prije desetak godina, privatni su zaštitari obavljali ove poslove, ističe. I zato se uvijek pitao, kaže, zašto hrvatska policija troši svoje ljudske i tehničke resurse na kontrolu putnika.

Zaštitarske će tvrtke, naravno, morati educirati svoje zaposlenike za rad na metalnom detektoru i rentgenu, proširiti znanje o tehničkoj i tjelesnoj zaštiti, što bi moglo potrajati i po šest do sedam mjeseci. U privatizaciji legitimne sile ne vidi ama baš ništa loše.

"Zaštitari moraju biti drugi ešalon policije i sigurnosti", njegovo je mišljenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naljutio vas je neki potez Vlade? Niste sigurni kako će se novi zakon odraziti na vašu budućnost? Muče li vas komunalna poduzeća neopravdano visokim računima ili lošom uslugom? Imate neki drugi problem o kojem želite mišljenje nekog od članova našeg Stručnog tima? Pišite nam na strucnitim@portal.net.hr

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo