Osniva se i nova agencija te se otvara mogućnost da država osnuje još jedno trgovačko društvo za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina.
Predlagač Ministarstvo gospodarstva ovim zakonom izdvaja naftu i plin od ostalih ruda u Hrvatskoj i uklanja barijere za investiranje stranih kompanija u Hrvatskoj, koje bi dobile koncesiju na crpljenje nafte i plina na 30 godina. Propisuju se i uvjeti natječaja na koje će se moći prijavljivati potencijalni koncesionari. Kako se ranije doznalo prema kontaktima resornog ministra Ivana Vrdoljaka, tvrtka Exxon Mobile je zainteresirana za pokretanje takvog posla u Hrvatskoj.
Propisuje se obveza investitora koje se tiču zaštite okoliša i zdravlja ljudi te se propisuje da on mora imati osiguranje u slučaju da dođe do zagađenja, objasnio je na sjednici Vrdoljak. Koncesionar će, primjerice, po zakonu morati podmirivati sve obveze prema državi i ne smije imati pokušaje nelegalne eksploatacije, a koncesiju će moći isplaćivati u sirovini koju eksploatira.
"Investitoru će se definirati iznosi bonusa i naknade", kazao je Vrdoljak, a premijer je dodao da će konačnu odluku o koncesijama donositi Vlada.
Banke gotovo i ne kreditiraju male tvrtke
Na sjednici Vlade u četvrtak bilo je riječi i o strategijama razvoja poduzetništva od 2013. do 2020. godine, ali i strateškom planu razvoja javnog zdravstva do 2015. godine.
Prema podacima iz 2010. godine od ukupnog plasman banaka u Hrvatskoj koji je iznosio oko 275 milijardi kuna, samo je 109 milijarde uloženo u gospodarstvo, od čega je na male tvrtke otišlo tek 22,5 milijarde kuna.
"To je svega 8 posto svih kreditnih plasmana, a do 2020. želimo da udio bude 12 posto", kazao je Gordan Maras, ministar poduzetništva i obrta, govoreći o strategiji za poduzetništvo. Cilj je da se razvije mreža fondova rizičnog kapitala te mreža poslovnih anđela.
Premijer Zoran Milanović je kazao da je u Europi najveći problem cijena novca i da to ovisi o povjerenju, odnosno "procjena rizičnosti".
"Tu je uloga vlade i politike nemjerljiva", kazao je Milanović.
Strateški ciljevi su poboljšanje ekonomske uspješnosti inovacijama i rastom izvoza, poslovnog okruženja otklanjanjem administrativnih opterećenja, pristupa financiranju pogotovo malih poduzeća, poduzetničkih vještina putem obrazovanja kadrova i promocija poduzetništva.
Javno zdravstvo
Što se tiče strategije javnog zdravstva, instrumenti koji će se koristiti su praćenje i ocjena zdravstvenog stanja i kvalitete života stanovništva, posebno ranjivih skupina, identifikacija prioritetnih zdravstvenih problema i opasnosti za zdravlje stanovništva, planiranje i pripravnost za hitna stanja u javnom zdravstvu, intervencije zaštite zdravlja od štetnih, čimbenika u okolišu i na mjestu rada, sprječavanje bolesti, promicanje zdravlja, upravljanje, financiranje i osiguranje kvalitete u javnom zdravstvu, osiguranje kompetentnog javnozdravstvenog osoblja i planiranje ljudskih resursa u zdravstvu, komunikacija javnog zdravstva, zagovaranje zdravlja u svim politikama te istraživanja i znanost u javnom zdravstvu.
Vijeće za GMO
Šef kabineta premijer Tomislav Saucha pozvao je u ime Vlade zainteresirane gospodarske subjekte da se uključe u obilježavanje ulaska RH u EU, budući da su mnogi izrazili želju da u tome sudjeluju i bez naknade.
"To je jedinstvena prigoda hrvatskim gospodarstvenicima da predstave svoje poslovne uspjehe i autohtone proizvode", kazao je Saucha.
Osnovano je Vijeće za genetski modificirane organizme sa 17 članova, koji će pratiti stanje i razvoj na području rukovanja GMO organizmima u Hrvatskoj. Vlada je također odobrila zaduženja Sisku, Balama i Matuljima te Ivanić Gradu te dala suglasnost Hrvatskim autocestama da digne kredit na 250 milijuna eura.
Viza za državljane BiH bez biometrijskih putovnica
Hrvatska uvodi vize za državljane Bosne i Hercegovine koji nemaju biometrijske putovnice od 1. srpnja. Državne su vlasti predložile sporazum da se osim valjanom putnom ispravom može dozvoliti i prelazak granice s osobnom iskaznicom, no to nije u skladu s europskim zakonodavstvom.
Samo pozitivna jednoglasna odluka država članica dovoljna je da se tom zahtjevu udovolji, dakle nužno je odobrenje Vijeća Europe.