kakva matematika /

Vlada planirala 121 zakon, povukla ih 53, a sada tvrdi da je ispunila 100 posto plana

Image
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

Unatoč lošem planiranju, Vlada je u siječnju ove godine u planu zakonodavnih aktivnosti za 2019. godinu predvidjela još više zakona

17.5.2019.
9:19
Sanjin Strukic/PIXSELL
VOYO logo

Vlada se domislila originalnom rješenju kako sto posto ispuniti plan zakonodavnih aktivnosti za 2018. iako gotovo polovinu planiranih zakona nije usvojila - od 121 planiranog zakona razna ministarstva tijekom godine povukla su 53, što je rezultiralo time da se plan zakonodavnih aktivnosti smanjio na 68 zakona koje je Vlada usvojila i ustvrdila da je plan sto posto ispunjen, piše u petak Večernji list.

Unatoč lošem planiranju, Vlada je u siječnju ove godine u planu zakonodavnih aktivnosti za 2019. godinu predvidjela još više zakona, odnosno njih 134, premda nije ispunila ni plan od 121 zakona u 2018. I dok je Vlada za 2018. godinu loše planirala zakone, što proizlazi iz izvješća o provedbi plana zakonodavnih aktivnosti koji je jučer usvojila, u istoj je godini usvojila čak 145 neplaniranih zakonodavnih aktivnosti. Tako je Vlada lani ukupno donijela 213 zakona, navodi dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je plan podbacio za gotovo 50 posto, neplanirano je Vlada, u odnosu na planirane zakone, usvojila dvostruko više zakona. Najveći broj neplaniranih zakona došao je iz Ministarstva zdravstva (27), Ministarstva financija (20), Ministarstva poljoprivrede (16), Ministarstva rada i mirovinskog sustava (13), Ministarstva gospodarstva (9)..., ističe Večernji list.

Profesor s Pravnog fakulteta Ivan Koprić kazao je za Večernji da bi plan zakonodavnih aktivnosti trebao biti metoda racionalnog rada u politici koja bi se trebala oslanjati na koncept politika koje će Vlada provoditi u mandatu, a koje je već planirala i obećavala u svojoj kampanji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovaj način, da Vlada odstupa od plana i donosi neplanirane zakone, pokazatelj je da Vlada nema odgovorne i planirane javne politike nego se prilagođava trenutačnoj situaciji, pa i tome je li netko premijera i Vladu prozvao u medijima, i sukladno tome donosi brzinske zakone. Time se zanemaruje dugoročni javni interes. Zaista je katastrofa da rad Vlade ovisi o tome je li netko u javnom prostoru nagazio nju ili premijera", komentirao je Koprić.

Da bi Vlada morala realnije planirati zakone, istaknula je i Zdenka Pogarčić, šefica Ureda za zakonodavstvo, koja je podnijela izvješće o provedbi plana zakonodavnih aktivnosti za 2018.

"Tijekom 2018. smanjen je trend upućivanja prijedloga zakona u hitnoj proceduri. Preokrenut je trend u korist redovitog upućivanja prijedloga zakona u zakonodavni postupak u odnosu na hitni zakonodavni postupak”, piše u tom izvješću, donosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike