VLADA ODOBRILA NATJEČAJ, KREĆE BUŠENJE U HRVATSKOM DIJELU DINARIDA: /

Tražit će naftu na četirima mjestima, evo gdje

Image
Foto: PIXSELL / ilustracija, Vjeran Žganec Rogulja

'Ina je izvršila istraživanja na većini tih istraživačkih polja na Jadranu i u Dinaridima prije trideset i više godina.

1.2.2019.
9:01
PIXSELL / ilustracija, Vjeran Žganec Rogulja
VOYO logo

Vlada je jučer zadužila Agenciju za ugljikovodike (AZU) da pripremi natječaj za četiri istraživačka polja u hrvatskom dijelu Dinarida, čime se ujedno počinje ostvarivati najava ministra zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorića o ponovnoj ponudi koncesija za 'bušenja' u Jadranu i Dinaridima naftnim kompanijama.

Ovaj put, međutim, Jadran je zaobiđen i sva četiri istraživačka polja, ponuđena na natječaju, nalaze se u Dinaridima, piše Novac.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PROPADA POSAO? /

I američki naftni div Exxon odustaje od istraživanja nafte i plina u Jadranu

Image
PROPADA POSAO? /

I američki naftni div Exxon odustaje od istraživanja nafte i plina u Jadranu

'Da je tamo nešto nađeno Ina bi već eksploatirala'

Konkretno, AZU će ponuditi istražno polje D-13 koje se najvećim dijelom proteže Karlovačkom, a manjim dijelom Primorsko-goranskom i Ličko-senjskom županijom. Drugo polje gotovo u cijelosti se nalazi u Ličko-senjskoj županiji, dok se preostala dva istraživačka polja nalaze na prostorima četiriju dalmatinskih županija - jedno obuhvaća Zadarsku, Šibensko-kninsku i dio Ličke-senjske županije, a drugo je pretežito u Splitsko-dalmatinskoj te manjim dijelom u Šibensko-kninskoj županiji. Nijedno polje ne zadire u Dubrovačko-neretvansku županiju koja se naslanja na Crnu Goru koja je nedavno dodijelila koncesije, ali u moru.

Geolog i naftni stručnjak Srećko Leustek smatra ovu odluku Vlade "jeftinim politikantstvom", dok je geolog Stanko Kadija posve suprotnog mišljenja. Leustek podsjeća na neslavno završen pokušaj bivšeg ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka u vladi Zorana Milanovića da davanjem koncesija za istraživanje Jadrana privuče naftne kompanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"I ono malo tvrtki koje su pokazale interes na tadašnjem natječaju su se povukle, ne započevši istraživanja na Jadranu. Ina je izvršila istraživanja na većini tih istraživačkih polja na Jadranu i u Dinaridima prije 30 i više godina. Razložno je pretpostaviti da je tada nešto perspektivno nađeno i ustanovljeno, da bi Ina krenula u daljnja istraživanja i eksploataciju. Većina stručnjaka slaže se da su perspektive za moguća nalazišta ugljikovodika u našem dijelu Jadrana slabe i nedovoljne", kazao je Leustek za Novac.hr.

'Laž je da se sedamdesetih ništa nije našlo'

Iskusni geolog Kadija tvrdi, pak, kako nije istina da je struka složna u tome da su istraživanja nafte i plina na Jadranu i na Dinaridima neperspektivna.

"Sedamdesetih godina prošlog stoljeća provodila su se istraživanja i laž je da su tada istraživanja zaustavljena jer se ništa nije našlo. Istraživanja nisu nastavljena zbog niza okolnosti, među ostalim, nedostatka kapitala, komadanja nekadašnjeg Ina Naftaplina i prodaja Ine Mađarima. Ali, podaci koje je Naftaplin prikupio su ostali, zašto se nitko ne pita gdje su? A ako su raspoloživi, zašto ih nitko ne uzme, zašto o njima ne konzultira stručnjake", zapitao se Kadija.

Inače, u odluci Vlade nisu navedeni rokovi u kojima AZU treba raspisati natječaj za koncesije u Dinaridima niti iznosi koje će eventualni koncesionari plaćati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo