U Hrvatskoj vlada nestašica lijeka Ozempic, koji je primarno namijenjen osobama sa šećernom bolesti, no postiže zavidne rezultate i kod ostalih koji žele smršavjeti.
Zbog toga po "lijek za mršavljenje" naši građani ovih dana odlaze u susjednu Sloveniju, u kojoj zasad, navodno, nestašice nema.
Glavni razlog za nestašicu na domaćem tržištu je velika popularnost lijeka među onima s viškom kilograma, a u ljekarnama se čak 80 posto lijeka izdavalo na privatni, tzv. bijeli recept.
"Ovaj lijek je isključivo za liječenje šećerne bolesti tipa 2. U Hrvatskoj i Europskoj uniji je registriran za liječenje isključivo ove bolesti", rekao je za RTL Danas prof. dr. sc. Dario Rahelić, predstojnik Sveučilišne klinike za dijabetes i endokrinologiju Vuk Vrhovac.
'U početku može biti nuspojava'
Upala gušterače ekstremno je rijetka nuspojava te skupine lijekova. Najčešća je mučnina i slične gastrointestinalne tegobe koje osobe znaju imati.
"Mi govorimo da sve lijekove treba uzimati u dogovoru s liječnicima. Svi lijekovi imaju svoje nuspojave, indikaciju, kontraindikaciju i o tome treba misliti", objašnjava Rahelić.
Osobe koje imaju dijabetes tip 2, prilikom konzumacije ovoga lijeka imaju izuzetno dobru regulaciju šećerne bolesti. Tek u početku mogu imati nuspojave.
"Važno je da ih uzimaju postupno. Mi im preporučujemo postupnu regulaciju, odnosno doziranje. Prvo manju dozu, pa nakon nekog vremena veću. Na taj način izbjegnemo nuspojave", dodao je.
'Lijek trenutno nije na tržištu'
Ovaj lijek djeluje na više načina, s jedne strane povećava izlučivanje inzulina ovisno o glukozi, a s druge strane smanjuje osjećaj gladi u središnjem živčanom sustavu, povećava osjećaj sitosti, usporava pražnjenje želuca te ljudi imaju smanjenu potrebu za unosom hrane.
"Lijek trenutno nije na tržištu, to je lijek koji se uzima jedanput tjedno injektibilno, ali postoji zamjena. To je tableta koja se koristi jedanput dnevno. Prema tome, ni po čemu pacijenti sa šećernom bolesti u Hrvatskoj i Europskoj uniji nisu zakinuti jer imaju alternative", zaključio je.