Vlada ne može raspisati prijevremene izbore?!

Sve rasprave o potrebi održavanja prijevremenih izbora, kao i saborska rasprava o nepovjerenju Vladi, bile su, čini se, potpuno uzaludne.

2.11.2010.
14:18
VOYO logo

Za prijevremene izbore nedostaje izborni zakon usklađen s lipanjskim promijenjenim Ustavom i Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina. Na njemu bi tek trebala "poraditi" skupina koja je formirana u rujnu.

Tada je promijenjen način izbora zastupnika iz "dijaspore" u Hrvatski sabor, a pripadnicima nacionalnih manjina kojih ima manje od 1,5 posto zajamčena su dva glasa na parlamentarnim izborima. Prema posebnom biračkom pravu, jamči im se i izbor pet zastupnika nacionalnih manjina. Biračima koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj osigurana su tri zastupnika, a do promjene Ustava mogli su ih izabrati do 14, ovisno o tome koliko bi ih izašlo na izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodatna poteškoća krije se u činjenici da se izborno zakonodavstvo ne smije mijenjati godinu dana prije izbora, piše Novi list.

Ministarstvo uprave formiralo je 7. rujna internu radnu skupinu za izradu jedinstvenog izbornog zakona. Zahtjev za takvim zakonom iznijelo je Državno izborno povjerenstvo, zatim GONG, a podržao ga je predsjednik Republike Ivo Josipović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njime bi se izmijenio niz sada postojećih izbornih zakona za pojedine izbore i ujednačilo brojne tehničke razlike i nelogičnosti koje postoje. Prije parlamentarnih izbora nužno bi bilo promijeniti i Zakon o izbornim jedinicama, koji propisuje da razlika u broju birača između najveće i najmanje izborne jedinice ne smije biti veća od 10 posto. Riječ je o iznimno važnom zakonu jer se krojenjem izbornih jedinica može utjecati na rezultat izbora, piše Novi list.

Prethodni članci:

arti-201009210941006 arti-201010150404006 arti-201007190081006 arti-201007050884006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo