Uz 70.000 radnika koji su ostali bez posla, iznos neplaćenih računa među tvrtkama skočio je na 27 milijardi kuna. Zajedno s crnim brojkama krenuo je i pritisak na premijerku da se prihvati posla koji odgađa punih osam mjeseci – smanjenja državne potrošnje kako bi stvorila prostor za smanjenje poreza i veću pomoć tvrtkama, piše Večernji list.
arti-201002150745006Prema njima, država mora osjetnije smanjiti socijalna prava te srezati bolnice i škole ako se ne želi dovesti u situaciju da PDV diže na 25%. Učini li to, bit će rekorder po poreznoj presiji.
Najveći je zagovornik reformi Vladin savjetnik Borislav Škegro, a osim opozicije i ekonomista, podršku mu daje i guverner HNB-a Željko Rohatinski jer su svjesni da država ne smije povećavati ni javni ni vanjski dug jer će doći u poziciju u kakvoj je Grčka.
Priče o povećanju PDV-a demantirali su iz Vlade, no demanti je upitan jer u Ministarstvu financija kažu da se u siječnju i veljači proračun puni tek malo bolje nego lani.
Osim toga, može se dogoditi da fiskalni deficiti ugroze hrvatski put u EU, jer Europa ima dovoljno prezaduženih država i ne treba im još jedna.
''Da su drugi intervenirali kao mi, propalo bi na desetke banaka. Nije vrijeme za čistunstvo i višemjesečne rasprave o svakom zarezu, jer će još sto tisuća ljudi ostati bez posla. Nije u pitanju model, nego život'', rekao je dr. Žarko Primorc za Večernji list.
Prethodni članak:
arti-201002160442006