Vlada Andreja Plenkovića ne odustaje. Redom ministri brane ideju da covid potpore mogu dobiti samo zaposlenici koji imaju covid potvrde. Tvrde imaju i zeleno svjetlo ustavnih stručnjaka.
No, otpor pružaju i sindikati i poslodavci. Upitna je takva diskriminacija radnika i za predsjednika. No, jasno je da Vladi ovo jedino rješenje jer više od milijun doza cjepiva stoji u skladištu, a svi koji su se do sada željeli cijepiti to su i učinili.
Ako hoće punu potporu, radnici im se moraju cijepiti. Još jedan kriterij za potpore, Vlada je predstavila poduzetnicima i sindikatima.
"Očekujemo da ćemo kroz nekoliko dana ponovno imati sastanak, ponovno imati razgovore. Spremni su prihvatiti i neke sugestije koje smo mogli čuti sada na prvu od strane i poduzetnika i sindikata, a želim još jednom istaknuti, jako je bitno to čvrsto povezivanje te epidemiološke i ekonomske situacije", kaže ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović.
HZZO bi kontrolirao covid potpore u razmjeni podataka, a do sada je potporu primalo nešto više od 100 tisuća radnika. Kako će to ostvariti pitaju se poslodavci, kao i zašto samo njihov sektor.
"Da oni podnesu tu odgovornost, d preuzmu na sebe dio toga tereta, da se cijepe u korist svoju i u korist svih nas. Imate 50 tisuća nezaposlenih pa oni mogu i primiti i prenijeti virus", rekao je glavni direktor HUP-a Damir Zorić.
Za predsjednika Milanovića sve bi bilo puno lakše da se još prošle godine uradilo ono što je on predlagao.
"Da je Sabor donio duboko zadiruće odluke u ljudske slobode 2/3 većinom kao što nije, nego Vlada neke svoje načine, sada bi situacija bila lakša. Sve je moglo biti rađeno na dobrom temeljcu, ovako je zagorjelo.", kaže predsjednik Zoran Milanović.
Da je traženi uvjet o cijepljenosti radnika u skladu sa zakonom u Vladi su savjetovali i s pravim stručnjacima. I dobili zeleno svjetlo.
Dobili su zeleno svjetlo
"Da mi smo rekli da za privatni sektor nema prepreke da se potpore uvjetuju covid potvrdama, ali je bitno da se ne ide samo prema privatnicima", kaže Željko Potočnjak s Pravnog fakulteta u Zagrebu.
Planova ima i za javni sektor. Razmatra se uputa da oni koji nisu cijepljeni neće smjeti raditi s drugim ljudima, ili će trebati na redovita testiranja.
"Razgovarali smo o tome da se uvede poseban fond ako država prisiljava na cijepljenje da isto tako ako nešto krene po zlu, da država preuzima odgovornost da će se brinuti o tim ljudima", kaže Potočnjak.
Koliko je necijepljenih u javnom sektoru ne zna se. I dok ministar Čorić jučer kaže da ne želi ulaziti u intimu svojih zaposlenika u ministarstvu i provjeravati jesu li cijepljeni, a što inače, traži od privatnika, danas ministrica Brnjac druga priča.
"Prema podacima na dobrovoljnoj bazi nekih 60 posto je cijepljeno djelatnika", kaže ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac te dodaje kako bi građani trebali znati postotak cijepljenih u zdravstvu.
Tko sve nije cijepljen u njegovom uredu, vrlo precizno zna i predsjednik.
"Što bi trebao prokazivati, ima jedna žena od 60 godina, muškarac od 55...", kaže Milanović.
Vladina kampanja za cijepljenje je očito čisti promašaj, a ministar Beroš nastavlja u istom tonu, pa preko društvenih mreža šalje poruke svim necijepljenim da će biti krivi za mogući četvrti val epidemije.
Ako je to nekoga privuklo, milijun cjepiva je na raspolaganju.
Kada se išlo u Dansku na nogometnu utakmicu, cijepljenje za mnoge nije bio problem. Tisuće su se i danas cijepile na Velesajmu. Za sve one najotpornije uvijek će postojati redovno testiranje s obzirom da PCR stoji od 450 kuna na više, a ni brzi testovi koji su u Zagrebu bili besplatni, više to nisu, teško je očekivati da će to ikome biti poželjnije rješenje od cijepljenja.