U skladu s najavama meteorologa, olujna bura paralizirala je priobalne krajeve i unutrašnjost Dalmacije gdje je i meteoalarm u crvenom, a velikih problema ima i u unutrašnjosti.
Hrvatska vatrogasna zajednica izvijestila je kako su zbog nevremena tijekom dana imali preko 90 intervencija, a radilo se uglavnom o uklanjanju stabala i grana te dijelova limova i fasada sa objekata u više hrvatskih županija.
U razdoblju od 7.00 do 15.30 sati na području Grada Zagreba zabilježeno je 25 intervencija, u Zagrebačkoj županiji njih 27, Koprivničko-križevačkoj 12, Međimurskoj 11, Osječko-baranjskoj sedam te Splitsko-dalmatinskoj pet.
Od ranog jutra zagrebački vatrogasci imaju pune ruke posla zbog olujnog nevremena. Samo do 15 sati odradili su dvadesetak intervencija diljem grada zbog oštećenih fasade, krovova i limova koji su prijetili padom.
- Vjetar je rušio sve pred sobom u Zagorju: U Konjščini iščupao drveće iz korijena
- Kome se više trebaju upaliti lampice? Da potres pogodi Zagreb, bi li Most slobode izdržao?
Najveže zaprepaštenje izazvao je pad stupa nasred dvotračnog kolnika Mosta slobode, a od Novog Zagreba preko centra pa prema istoku i zapadu grada najviše su se lomila stabla koja su potom smetala prolaznicima i vozačima, javlja Jutarnji list.
U novozagrebačkoj Aleji Pomoraca limeni dio krova odvalio se sa zgrade i pao na krošnju pa su vatrogasci pozvani na intervenciju, a sa zgrade Muzeja za suvremenu umjetnost u Središću također se odvalila ploča sa zgrade dok je u Vrapču zabilježen požar smeća koji je brzo stavljen pod kontrolu.
Čak 600 m2 limenog krova odletjelo je sa zgrade kućnog broja 284
Maksimirske ulice na 11 automobila na parkiralištu oko
13 sati pa su građani u pomoć osim policije morali zvati i
zagrebačke vatrogasce da ga uklone, a u pomoć su ima stigle
i kolege i dva DVD-a.
Još jutros je Ured za upravljanje u hitnim situacijama odaslao
priopćenje u kojem je upozorio na moguće probleme: ''Prema
najavama Državnog hidrometeorološkog zavoda za Zagreb i
zagrebačko područje najavljeni su olujni udari sjevernog vjetra,
srednje brzine 40–55 km/h, s najjačim udarima od 55-105 km/h,
koji mogu uzrokovati poremećaje u prometu, oštećenje
konstrukcija, lomljenje i padanje grana. Sve gradske i sve hitne
službe su u pripravnosti te će intervenirati prema potrebi, a
građane molimo za dodatni oprez''.
U Osijeku pala fasada sa zgrade
Snažan vjetar koji od jučer puše, na momente i olujno, po osječkim ulicama stvara probleme, piše portal SiB. Srećom, većinom su ti problemi poneka prevrnuta kanta i razbacano smeće, No, u Ulici Dragutina Neumana porušio je i fasadu sa zgrade.
Dalmacija i otoci gotovo odsječeni od ostatka Hrvatske
Najači udari bure na moru se očekuju predvečer kada je moguće da olujni udari pređu u orkanske. Olujna bura mjestimično dostiže udare gotovo 90 kilometra na sat što stvara višemetarske valove na moru koji ometaju plovidbu, izjavila je Hini voditeljica Jadrolinijine agencije Jelena Ivulić.
Bura otpuhala Toyotu na betonski odbojnik
Jaki udar bure kod Makarske otpuhao je Toyotu Yaris na betonski odbojnik uz cestu.
Žena je vozila iz smjera Makarske prema Splitu, a nezgoda se dogodila oko 13.30 sati na području Veprica.
Vozačica nije ozlijeđena, a na vozilu je nastala šteta, javlja Dalmatinski portal.
U Baškoj Vodi snimljeni su naleti bure koji nose vezane jahte i brodove gotovo iznad površine mora. Snimku naleta bure objavila je Facebook stranica Mjesni odbor Baške Vode, a u komentarima građani javljaju da vjetar lomi i borove.
Kaos u prometu
Zbog olujnog vjetra za sav promet zatvorena je dionica autoceste A1 između Svetog Roka i Posedarja, državna cesta DC54 Maslenica-Zaton Obrovački i Paški most, a u prekidu je i trajektni i katamaranski promet, izvijestio je u srijedu navečer Hrvatski autoklub (HAK).
Samo za osobna vozila otvorena je A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Kikovica i Delnice; Jadranska magistrala (DC8) između Karlobaga i Svete Marije Magdalene; riječka obilaznica između čvorova Orehovica i Škurinje (most Rječina).
Zabrana za I. skupinu vozila (autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama, motocikle) je na državnoj cesti između graničnog prijelaza i mjesta Ličko Petrovo Selo (DC217); na Jadranskoj magistrali (DC8) između Bakra i Karlobaga; DC1 brza cesta Solin-Klis; A7 između čvorova Orehovica i Šmrika; te LC Križišće-Kraljevica.
Zbog udara olujnog vjetra, na A4 između Brezničkog Huma i Svete Helene, na A6 između čvorova Delnice i Kikovica te na mostu Sava na zagrebačkoj obilaznici (A3) brzina je ograničena na 40 km na sat.
Zbog prepriječenog priključnog vozila na DC1 u mjestu Otrić, dionica Gračac-Knin, zabranjen je promet teretnim vozilima, a osobna prolaze uz regulaciju policije.
Vozačima se savjetuje da na put ne kreću bez propisane zimske opreme.
U prekidu trajektne, brodske i katamaranske linije
Zbog loših vremenskih uvjeta u prekidu su trajektne linije: Stinica-Mišnjak, Prizna-Žigljen, Porozina-Brestova, Lopar-Valbiska, Zadar-Ist-Olib-Premuda, Zadar (Gaženica)- Brbinj, Šibenik-Kaprije-Žirje, Split-Supetar, Split-Vela Luka, Ubli-Vela Luka-Split, Sumartin-Makarska.
U prekidu su brodske linije: Mali Lošinj-Unije-Susak, Zadar-Preko, Vrgada-Pakoštane-Biograd, Šibenik-Zlarin-Prvić Luka-Šepurine-Vodice.
U prekidu su i katamaranske linije: Rijeka-Cres-Mali Lošinj, Rijeka-Rab-Novalja, Zadar-Molat-Brgulje-Zapuntel-Ist, Zadar-Sali-Zaglav-Zadar, Olib-Silba-Premuda-Zadar, Zadar-Rivanj-Sestrunj-Zverinac-Božava-Brbinj, Zadar-Mali Iž-Veli Iž-Mala Rava-Rava, Šibenik-Kaprije-Žirje, Split-Hvar-Vela Luka-Ubli, Split-Milna-Vis, Split-Bol-Jelsa, Milna-Rogač-Split, Split-Hvar-Korčula.
Na većini graničnih prijelaza nema dojava o dužim čekanjima.