"Po našim dosadašnjim informacijama policija nije pogriješila prilikom postupanja", izjavio je pomoćnik načelnika Uprave policije Josip Bukvić gostujući na televiziji N1 povodom slučaja novinarke Net.hr-a Đurđice Klancir koju su u utorak dvojica policajaca došla legitimirati u redakciju našeg portala.
Bukvić je potom iznio kronološki slijed događaja.
Odvjetnik zamolio, policajci legitimirali
"Policija je dobila zamolbu od strane odvjetnika (Antonio Kaleb, nap.a.) koji je zastupao privatnu osobu i na temelju te zamolbe u Policijskoj postaji Sisak su vršene provjere putem našeg informacijskog sustava. U njemu nije pronađena osoba za koju su traženi podaci koji su bili potrebni za podnošenje privatne tužbe protiv fizičke osobe. Kada nismo pronašli podatke u informacijskom sustavu, odvjetnik je u svojoj zamolbi dao i određene druge podatke gdje bi se mogli naći podaci o osobi za koju on sumnja da je počinila određeno djelo, a ukazivalo se da se podaci mogu naći na radnom mjestu osobe, a to je web portal Net.hr, policijska postoja Sisak zatražila je redovnu provjeru od kolega u Zagrebu", objasnio je Bukvić.
Dodao je kako u informacijskom sustavu MUP-a, odnosno u registru osoba i osobnih isprava nema podataka za ime i prezime Đurđica Klancir, već da postoje podaci o, kako je rekao, osobi koja se zove Đurđica Klancir-Ladišić.
Na pitanje voditelja je li to dovoljan razlog za policijsku provjeru kakva je obavljena, Bukvić je odgovorio da se provjera osobe čiji podaci ne postoje u bazi MUP-a "mora napraviti na drugačiji način. Dodao je da takvih zahtjeva i inače ima, ali ne previše.
'Bude li potrebno, zatražit ćemo dodatna izvješća'
O fotografijama koje smo danas objavili, a na kojima se vidi sisačko-moslavački župan Ivan Žinić (koji je podnio tužbu protiv Klancir zbog koje je njegov odvjetnik zamolio policiju da provjere podatke o njoj, nap.a.) u društvu s prvim čovjekom zagrebačke policije, Markom Rašićem, Bukvić je kazao da ne zna "kakve bi tu sumnje moglo biti".
Bukvić ne vidi problem i u tome što je na zahtjev osobe koja se predstavila kao odvjetnik i pokazala punomoć, pokrenut represivni aparat.
"Mi smo na temelju kompletnog predmeta odlučili da možemo dati podatke koji se tom zamolbom traže. Jedino je policija nadležna da daje podatke", pojasnio je dodajući da su ti podaci potrebni "kako bi odvjetnik pokrenuo postupak" o kojem, kaže, ne zna detalje.
Na pitanje smatra li da postoji razlog za propitivanje profesionalnog postupanja policije, pomoćnik načelnika Uprave policije kazao je: "Mi imamo pregled postupanja i iz tog pregleda postupanja nama je jasno što se događalo. Bude li potrebno, zatražit ćemo dodatna izvješća."
Rupe u MUP-ovoj bazi podataka
A ako nadležni saborski odbor zatraži dodatnu istragu, Bukvić kaže da će policija postupiti onako kako je dužna prema saborskom odboru.
Ponovio je da su u bazi MUP-a pojavili se podaci o Đurđici Klancir tek kada se utvrdilo da se radio o Đurđici Klancir-Ladišić. Tada se, kaže Bukvić, u bazi pojavio i podatak da je ona novinarka.
Novinar N1 potom je pitao Bukvića nije li to neefikasan sustav potrage.
"Predugo bi trajalo da ja objašnjavam sad što znače pouzdani podaci o osobi. Moramo imati službeno. Kad se upisalo Đurđica Klancir nije se pojavilo ništo, prazan ekran", kazao je pa ponovio da je Ravnateljstvo policije ocijenilo kako se radilo o zakonitom postupanju.