Ministarstvo zdravlja neće ograničiti krug građana kojima zbog niskih primanja država pokriva troškove participacije, kako to predlaže MMF, nego će više opteretiti bogatije slojeve stanovništva, najavio je u četvrtak Luka Vončina, pomoćnik ministra zdravlja, komentirajući zaključke MMF-a koji traži ubrzanje zdravstvene reforme, odlučno rezanje bolničkih troškova, racionalizaciju bolničke mreže i ograničavanje izuzeća od participacije radi smanjenja zdravstvene potrošnje.
To ne znači, tumači Vončina, da će se uvesti nove ili veće participacije, nego će postojeće participacije Ministarstvo zdravlja redistribuirati tako da budu socijalno pravednije.
Učinkovitiji zdravstveni sustav
"U kriterije za plaćanje participacije uvrstit ćemo i imetak, a ne samo prihod, tako da bogatiji plate više, a siromašniji manje, kako ne bi bila ugrožena dostupnost zdravstvene zaštite onima s nižim ekonomskim mogućnostima", kazao je Vončina, a prenosi Glas Slavonije.
Izjava Misije MMF-a, ističu u Ministarstvu zdravlja, u suglasju je s onim što ionako planiraju raditi u 2013. godini. To je ulazak u strukturne reforme kojima se želi uspostaviti učinkovitiji zdravstveni sustav, koji će porezne obveznike manje koštati, koji će biti u stanju upravljati svojim financijskim i ljudskim resursima te biti kvalitetniji.
Godišnja ušteda od 300 milijuna kuna
"Uskoro kreće sanacija kliničkih i županijskih bolnica, kojoj je cilj sanirati nagomilane dugove i rokove plaćanja svesti u zakonske okvire. Proces sanacije trajat će tri godine i znatno će promijeniti pristup upravljanju troškovima u bolničkom sustavu te ih smanjiti. Financijskoj sanaciji treba pridonijeti zajednička javna nabava lijekova, medicinskih proizvoda i usluga za bolnice, koja je u tijeku i zahvaljujući kojoj su, prema prvim pokazateljima, cijene za iste proizvode snižene i do 30 posto", kaže Vončina te procjenjuje da će zdravstvo na toj stavci u ovoj godini uštedjeti oko 300 milijuna kuna.