MORA VRATITI MILIJUNE /

Kutjevački vinar mora vratiti novac koji mu je dodijelila državna agencija, ali on baš to i ne planira

Image
Foto: Ivica Galović/Pixsell

OLAF smatra spornim to što je jedan od podizvođača građevinskih radova na vinskome podrumu bila je tvrtka Presoflex u vlasništvu Ine Galića, sina Josipa Galića.

21.8.2021.
9:51
Ivica Galović/Pixsell
VOYO logo

Vinarija Galić, u vlasništvu poduzetnika Josipa Galića iz Kutjeva, morat će vratiti deset milijuna kuna, odnosno sredstva koja su vinariji dodijeljena iz Vinske omotnice za podizanje nove zgrade vinarije u Kutjevu vrijedne sedam milijuna eura.

Odluku je donijela Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, i to na temelju preporuke Europskoga ureda za borbu protiv prijevara (OLAF), piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, OLAF je u svom nadzoru ustvrdio kako je pri izgradnji vinarije došlo do malverzacije i zloupotrebe u odabiru izvođača, odnosno podizvođača radova. U konkretnom slučaju, jedan od podizvođača građevinskih radova na vinskome podrumu bila je tvrtka Presoflex u vlasništvu Ine Galića, sina Josipa Galića.

Image
OVOME NEMA KRAJA... /

Opozvan još jedan proizvod zbog pesticida: Jeste li možda kupili ovu čokoladu?

Image
OVOME NEMA KRAJA... /

Opozvan još jedan proizvod zbog pesticida: Jeste li možda kupili ovu čokoladu?

Vinarija Galić je za izvođača radova, podsjeća Jutarnji, angažirala jednu tvrtku, koja je potom uzela pet podizvođača, među kojima i tvrtku Galićeva sina, što u OLAF-u smatraju sukobom interesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zakonodavnim okvirom korisnicima novca iz EU fondova zabranjeno je za projekte za koje im je dodijeljen novac angažirati tvrtke s kojima ih vežu osobne ili poslovne veze", pojasnili su u OLAF-u.

Vinarija Galić u međuvremenu se odlučila upustiti u pravnu bitku jer odluku Agencije smatra nezakonitom. Vinarija ističe kako je odluka Agencije donesena temeljem novog Pravilnika zbog čega su upućena žalbu prema Agenciji i Ministarstvu poljoprivrede.

Također, ističu u Vinariji Galić, kako su čak tri revizorska tijela tijekom nadzora dala zeleno svjetlo projektu, a među njima i "Agencija, koja je sada, nakon mišljenja OLAF-a, promijenila stav".

'To je kao da počnete kažnjavati građane za nenošenje maski tijekom 2016.'

"OLAF je u ovom slučaju provjeravao ono što nije propisano natječajem, pravilnikom i drugim odredbama. Podizvođači se nigdje ne navode i tu se postavlja pitanje dokle to ide. To je njihova subjektivna procjena, koja nigdje nije definirana, a fondovi EU se na tome ne temelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jasno je propisano što se tu smije, a što ne smije. Podizvođači se tu ne spominju, a u ovom slučaju jedan od pet podizvođača bila je tvrtka sina gospodina Galića.

Također, ono što je vrlo bitno naglasiti jest da Agencija ima referentne cijene i, ako je tako, onda je nebitno tko uopće izvodi radove. U redu da je Presoflex radio za neku cijenu koja je dva ili tri puta veća od referentne, ali ova cijena je bila najjeftinija", izjavio je Egon Mudrinić , direktor i suvlasnik konzultantske tvrtke Core Consulting koju je angažirala Vinarija Galić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prihvaća se 37 posto preporuka OLAF-a

Prosjek EU je da se prihvaća tek 37 posto preporuka OLAF-a, a u Hrvatskoj su između 1. siječnja 2016. i 31. prosinca 2020. od četiri preporuke prihvaćene tri.

"Ispada da Agencija odlukom pokušava na projekt Vinarije Galić iz 2016. primijeniti pravila i standarde o sukobu interesa koji su uvedeni tek 2020., a i sama priznaje da se moraju primijeniti pravila iz starog pravilnika koji je bio na snazi do 2019.

Otprilike, to je kao da se sada kažnjava građane za nenošenje maske tijekom 2016., iako je to pravilo stupilo na snagu tek 2020.", reagirali su iz Vinarije Galić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo