važnost konvencije /

Vijeće Europe poziva članice da 'rasprše maglu krivih tumačenja' i ratificiraju Istanbulsku konvenciju

Image
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Vijeće Europe zadnjih mjeseci uočava da nekoliko vlada odugovlači s ratifikacijom Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji

8.3.2018.
8:11
Marko Lukunic/PIXSELL
VOYO logo

U Istanbulskoj konvenciji nema nikakva pokušaja izmjene rodnih uloga, već je njezina svrha edukacija protiv rodnih stereotipa da je žena inferiorna, poručuje Vijeće Europe i poziva države članice u četvrtak u povodu Međunarodnog dana žena da ratificiraju Konvenciju koje je svrha spriječiti i ukinuti nasilje nad ženama. 

Vijeće Europe zadnjih mjeseci uočava da nekoliko vlada odugovlači s ratifikacijom Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (poznatije kao Istanbulska konvencija), koju su gotovo sve države članice potpisale, a 28 i ratificiralo, piše u priopćenju za medije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta vodeća europska organizacija za zaštitu ljudskih prava poziva države da "rasprše maglu pogrešnih shvaćanja" da je svrha konvencije nametnuti "rodnu ideologiju" ili da je ona "protiv tradicionalnih obiteljskih vrijednosti".

Hrvatska je jedna od država u kojima ratifikacija izaziva oštre rasprave u parlamentu, civilnom sektoru i stručnim krugovima. "U Konvenciji nema nikakva pokušaja izmjene rodnih uloga", objašnjava u videoisječku Bridget O’Loughlin, izvršna tajnica Istanbulske konvencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, u Konvenciji se kaže da je zbog rodnih uloga koje su do danas izgrađene žena često  smatrana "manje važnom ili manje utjecajnom". Zbog takvih "rodnih stereotipa" žena je ranjivija od muškarca kad je riječ o nasilju, kaže O'Loughlin.

"Ne čujete često da je muškarac premlaćen samo zato što je muškarac. S druge strane nasilje u svim segmentima života - bilo u politici, u obitelji, na ulici, na društvenoj mreži - upereno je prema ženi upravo zato što je žena", objašnjava ona. 

Ono što Konvencija zahtijeva jest edukacija koja će prekinuti stereotipe temeljene na ideji da su žene inferiorne muškarcima, kao i ideji da je u redu ako muškarac tuče ženu. U Konvenciji nema "nikakvih zahtjeva" prema državama da priznaju istospolni brak i jedina je njezina svrha spriječiti nasilje i progoniti počinitelja. 

U tekstu nema ni nikakvog zahtjeva za legalnim priznavanjem trećeg spola ili transrodnih osoba, jedino postoji zahtjev da "nitko ne smije biti diskriminiran", kaže  O'Loughlin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe da Konvencija treba zaštititi sve osobe od nasilja, ne samo žene i djevojčice, nego i muškarce i dječake. U Hrvatskom saboru Konvencija je izazvala dugotrajne rasprave, a oporba optužuje vladajuće zastupnike da odugovlače staviti je na dnevni red i zbog toga je najavila interpelaciju.

Zbog Konvencije spore se i civilne udruge, ali  i stručnjaci. Jedni ističu da je rod znanstveni pojam, nužan u analizi događaja u svijetu ako analiziramo žene i muškarce kroz povijest. Drugi, poput Znanstvenog vijeće za obrazovanje i školstvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) drže da se Konvencijom žele plasirati znanstveno nedokazane teze o rodnom i spolnom ustroju čovjeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukidanje nasilja nad ženama "prevažno" je pitanje da bi se odbacilo zbog magle nastale pogrešnim tumačenjima Istanbulske konvencije, zaključuje VE, najstarija paneuropska organizacija koja ima 47 država članica od kojih 28 članica EU, a nad kojom u svibnju Hrvatska preuzima šestomjesečno predsjedanje.   

Sve države članice Vijeća Europe potpisale su Europsku konvenciju o ljudskim pravima, međunarodni ugovor kojemu je cilj zaštita ljudskih prava, demokracije i vladavine prava. Europski sud za ljudska prava nadgleda provedbu Konvencije u državama članicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo