Stanje u hrvatskim zatvorima doista je alarmantno o čemu najviše govori činjenica da umjesto liječnika terapiju zatvorenicima često daju pravosudni policajci za to uopće nisu kvalificirani. Zabrinjavajuć je to podatak ako uzmemo u obzir da je četvrtina zatvorenika je pod terapijama zbog konzumacije droge.
"Ta stručnost, tko će im šta dati? Tamo u zatvoru ne postoji. Nemoguće, jednostavno, nemoguće. U Zatvoru u Remetincu ima psihijatra, ali dok vi dođete kod njega na red, od pretrpanosti, od ljudi koji su tamo... pa nitko nije normalan u zatvoru. Društveno prihvatljiv. Vjerujte da nije", kazao je za RTL Danas, bivši zatvorenik i ovisnik Goran koji je 11 godina proveo iza rešetaka.
Najviše problema u manjim zatvorima
"U posljednje vrijeme ogromne količine tableta, ajmo reći, ulaze u te sobe. Najviše problema imaju, evo za čudo, manji zatvori, jer oni nemaju medicisnkog osoblja, pa vikendom, praznikom, u drugoj smjeni - pravosudna policija dijeli tu terapiju", kazao je Armin Tatarević, predsjednik Sindikata pravosudne policije.
S obzirom na nedovoljan broj osoblja često dolazi do raznih malverzacija ali i suicida te se teško provode obavezni protokoli kao što je praćenje nuspojava zatvorenika 15 do 20 minuta nakon uzimanja terapije.
Poražavajuće brojke
Prošle godine zatvorenici su 9 puta napali pravosudnu policiju, a samo u prvih šest mjeseci ove godine već 10 puta. 2018. godine preminulo je 18 zatvorenika, a u prvih osam mjeseci ove godine umrlo je već 15 zatvorenika. Isto tako, prošle je godine u zatvorima prijavljeno pet silovanja, a u prvih osam mjeseci ove godine tri.
Brojke su to koje pokazuju kako je povećanje broja osoblja u hrvatskim zatvorima jednostavno neophodno.