Među njima ipak nije bilo Andre Vlahušićagradonačelnika, a ni predstavnika Ministarstva zaštite okoliša. Vlahušić je poslao predstavnicu.
Ipak, bilo je veselo. Najprije su autori studije, EkoIna, predstavili prednosti koje projekt nosi. A onda je pušten "propagandni film" investitora, tvrtke Razvoj golf, kojem nije radio zvuk.
Aktivisti su zato umjesto glazbene pratnje svojstvene pravom nijemom filmu pjevali novokomponiranu pjesmu "Sluga stranog kapitala", koja je zapravo prepjev na melodiju pjesme "Lula starog kapetana".
"Bila je to petosatna rasprava u naelektriziranoj atmosferi", kaže nam Enes Ćerimagić iz Zelene akcije koji je prisustvovao, javnom uvidu u ovu, kako kaže, "nepotpunu, navijačku, uljepšanu i kontradiktornu studiju", gdje se podaci koriste kada investitoru to odgovara.
Neobična prezentacija podataka
"Kada žele naglasiti isplativost projekta i 'težinu' investicije, napišu da ima dva hotela, a kad se govori o okolišu onda napišu da je jedan. Kako bi izbjegli zasebnu studiju koja je obvezna za naselja veća od 15 hektara, napravili su dva naselja, od devet i jedanaest hektara, iako su odvojena malenim razmakom... Predsjednica društva arhitekata prigovorila im je da su napuhali cijenu izgradnje hotela, što su učinili da investicija bude veća, kao i komunalni doprinosi", nabraja Ćerimagić.
Za doprinose se, pak, otkrilo da će biti reinvestirani u infrastrukturu do resorta za koju treba 570 milijuna kuna.
Infrastruktura
"Investitor će dati 77 posto investicije, a oko 22 posto dat će građani Dubrovnika. A da ne govorimo da investitora Vlada jednim udarcem pera može osloboditi od doprinosa zbog poticanja ulaganja", kaže on.
Na većinu pitanja građanima odvraćali da će odgovore dobiti pismeno. Nije odgovoreno na pitanja o broju i strukturi zaposlenih - to je ostavljeno investitoru.
Više je podataka iz studije opovrgnuto na licu mjesta, primjerice da će se tražiti koncesija na vodu iz Omble. Rečeno je da se ta mogućnost samo razmatra.
Kišnica
"Onda su rekli da će se koristiti kišnica. Pojedini znanstvenici su im zatim prigovorili da su za te procjene koristili podatke starije od 2000. godine - što znači da nisu uračunali rastući trend suša. Ispostavilo se i da žele maknuti repetitore za TV i radio signal sa Srđa, što građane itekako zanima", prepričava aktivist Zelene akcije.
"Taj prostor Dubrovčani trebaju za javne namjene - to je jedini slobodan prostor koji Dubrovnik i građani mogu koristiti. Nije riječ toliko o igralištu za golf već o apartmanima, vilama i hotelima", kaže član stručnog tima za ekologiju Bernard Ivčić, također iz Zelene akcije.
Upitali smo ga da komentira poruku investitora da će dobit države kroz PDV biti oko 1,5 milijarde kuna.
"No, tamo je potrebna izgradnja čitave komunalne infrastrukture, od vodovoda pa na dalje, i to će sve platiti građani Dubrovnika. Radi se o žrtvovanju njihovog prostora za privatni projekt", kaže on.
San o golferima koji će prigrliti društvo odozdo
Najave investitora da neće isključiti građane s tog područja, već će oni moći slobodno dolaziti, Ivčić komentira pitanjem: "Možete li zamisliti da će neki gost koji plaća jednu noć 1.000 eura da tamo ima brdo ljudi i da dolazi tko hoće? To će biti elitni resort".
Osim cijena koje će biti barijera građanima da dođu do Srđa, oni će biti i fizički odvojeni, naglašava Ćerimagić, jer će "javni koridor" po kojemu će se kretati građani uz golf terene biti na nekim mjestima uzak samo 10 metara. Ostalo će biti golf tereni, gdje nećete moći smetati golferima, apartmani, vile i ostali smještajni kapaciteti koji će se prostirati na površini od 39 nogometnih igrališta.
"Oni postoje samo zato što na tom 'zelenom prstenu' kako mu tepaju gradnja nije baš ni moguća. I građani su to skužili i žele referendum", zaključuje.
Naljutio vas je neki potez Vlade? Niste sigurni kako će se novi zakon odraziti na vašu budućnost? Muče li vas komunalna poduzeća neopravdano visokim računima ili lošom uslugom? Imate neki drugi problem o kojem želite mišljenje nekog od članova našeg Stručnog tima? Pišite nam na strucnitim@portal.net.hr