PODSJETNIK ZA SVE GRAĐANE / VIDEO Do nedavno ste ih imali u džepu, a evo kako izgleda mjesto gdje se sada čuvaju kune

Image
Foto: HNB

Novčanice kune se paralelno s povlačenjem iz optjecaja pohranjuju u trezore Hrvatske narodne banke te sukcesivno uništavaju na sustavima za obradu novčanica koji imaju mogućnost njihovog uništavanja i koji broje svaki izrezani primjerak

2.11.2023.
10:22
HNB
VOYO logo

Hrvatska narodna banka (HNB) objavila je danas podsjetnik da rok za zamjenu kuna u eure u poslovnicama banaka, Hrvatske pošte i Fine ističe 1. siječnja 2024. godine. Od sljedeće godine zamjena je moguća samo u HNB-u.

Gotov novac kune građani do 31. prosinca 2023. mogu zamijeniti u bankama, Fini i HP-Hrvatskoj pošti d.d. Od 1. siječnja 2024. oni prestaju pružati uslugu zamjene valute, a novčanice i kovanice kune moći će se zamijeniti samo u Hrvatskoj narodnoj banci. Hrvatska narodna banka će trajno mijenjati novčanice kune, dok će se kovanice moći zamijeniti u roku od tri godine od dana uvođenja eura, odnosno najkasnije do 31. prosinca 2025.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: HNB

Nakon povlačenja kovanice kune se čuvaju u objektu u vojarni Croatia do proteka roka zamjene od tri godine.

Novčanice kune se paralelno s povlačenjem iz optjecaja pohranjuju u trezore Hrvatske narodne banke te sukcesivno uništavaju na sustavima za obradu novčanica koji imaju mogućnost njihovog uništavanja i koji broje svaki izrezani primjerak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: HNB

Na dan 31. listopada ove godine od 500 000 000 komada novčanica koje su bile u optjecaju javnost (građani i poslovni subjekti) je vratila 436 200 000, odnosno 87%, ali od 3 milijarde kovanica u optjecaju vratilo se tek 742 000 000, odnosno 25 %. Na dan 30. listopada ove godine u optjecaju je bilo 4,85 milijarde kuna, što znači da je to preostala količina gotovog novca kune koju još naši građani trebaju zamijeniti. Ako ovaj podatak (od 4,85 milijarde kuna u optjecaju) usporedimo s podatkom s kraja prošle godine (14,7 mlrd. kuna) riječ je o smanjenju od oko 67%. Napominjemo da, unatoč tome što se količina gotovog novca smanjuje dosadašnja iskustva zemalja koje su uvele euro pokazuju da se nikada ne zamijeni cjelokupan gotov novac bivše valute, kažu iz HNB-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo