Arheološka istraživanja u Parku prirode Papuk u sklopu konzervatorske studije s programom obnove, koju je prošle godine sa 140 tisuća, a ove sa 100 tisuća kuna financiralo Ministarstvo kulture, iznjedrilo je značajno otkriće u tom srednjovjekovnom gradu. U suradnji s Arheološkim muzejom Osijek, pod stručnim vodstvom arheologinje Danimirke Podunavac i profesora Zvonka Bojčića, od 17. kolovoza do 11. rujna istraženi su istočni dio dvorske kapele i južni dio sakristije. Ondje je pronađen kostur odraslog muškarca, koji je ubijen s leđa, javlja SiB.
Žrtva Osmanlija ili dinastičkih borbi
"Uz južni zid kapele, u svetišnom dijelu, otkriven je ukop odrasle osobe, nekadašnjeg stanovnika ovih zidina. Antropološkom analizom je utvrđeno da se radi o muškoj osobi, koja je u vrijeme svoje smrti imala između 40 i 45 godina. Nije se previše u životu naradio u smislu teških fizičkih radova koji prate život običnog srednjovjekovnog čovjeka, a ono što je najsenzacijonalnije jesu dva mala zareza na lijevoj zdjeličnoj kosti koji upućuju na perimortalne traume. Drugim riječima – ubijen je! Kako bismo bili sigurni u to, skelet su kolege sa Instituta antropologije u Zagrebu i Antropološkog centra HAZU također pogledali te potvrdili da se radi o ubojstvu. S obzirom na položaj perimortalnih trauma, osoba je ubijena s leđa, najvjerojatnije sabljom ili mačem. Daljnjim kemijskim analizama ovoga skeleta, dobit ćemo približno točnu dataciju kada je živio, što će nam dati odgovor je li on bio svjedok ali i žrtva napada Osmanlija na Ružicu grad ili pak nekih dinastičkih borbi. Također se planira 3D rekonstrukcija lica osobe jer je odlično očuvan. O svim novim saznanjima ćemo obavijestiti javnost, jer oživljavanje prošlosti Ružice grada, sa vrlo osobnim trenutcima njenih stanovnika, je vijest koja se ne smije čuvati samo u znanstvenim krugovima“, pojasnila je arheologinja Parka prirode Papuk Marijana Lukačević.
Potpuna obnova kapele
Ovogodišnja istraživanja iznjedrila su i druga vrijedna otkrića. Naime, programom obnove Ružica grada planira se potpuna obnova kapele, zbog čega je potrebno istražiti njen prostor, a potom i krenuti s konzervatorskim radovima. Među njima će biti i očuvanje ostataka izvorne, žbukane podnice iz 15. stoljeća te masivnog zida koji je naknadno izgrađen. Na istočnom dijelu objekta pronađeni su ostaci nečega nalik bazi oltara, što bi moglo značiti da je sakristija bila privatna kapelica plemstva. Ostatak kapele i sakristije trebao bi biti istražen nakon novog natječaja za financiranje, na koji je cijeli projekt prijavljen.
"Park prirode Papuk zaista ima sreću što se ovakvo velebno srednjovjekovno zdanje nalazi u granicama Parka jer potencijal koji utvrda Ružica grad daje, u vidu stvaranja kulturnog bisera Slavonije, svakako treba ostvariti. Obnovom i revitalizacijom Ružice cijela slavonska regija bi izuzetno obogatila svoju ponudu kulturnoga turizma jer bi hrvatskoj ali i europskoj javnosti otvorili vrata ovoga srednjovjekovnoga zdanja koje je bilo svjedokom naše bogate povijesti. Utvrda Ružica grad je bitan arheološki srednjovjekovni lokalitet našeg područja, te njena nova uloga ne bi bila samo u vidu kulturnog turizma već i znanstveno-edukativna za međunarodne suradnje, skupove, kulturna događanja, lepeza onoga što se može ponuditi na Ružica gradu je zaista široka. Dobar primjer prakse su obnovljene utvrde u Šibeniku, koje su izuzetno dobro posjećene i zanimanje javnosti je veliko. Sigurno smo da bi i Ružica grad imala odličnu posjećenost, s obzirom na njen položaj u prostoru, iznad poznatog orahovačkog jezera sa cjelokupnim kompleksom, ali i oživljavanjem njene prošlosti na ovakav vrlo osoban način kao što je otkriće muškog skeleta", poručio je ravnatelj Parka prirode Papuk, Alen Jurenec.