DUZS: /

Nismo zakazali, bili smo brzi i učinkoviti

25.7.2012.
7:20
VOYO logo

''Nije nam jasno kako se to moglo dopustiti'', reakcija je to profesionalnih vatrogasaca na pakleni dan na Kvarneru u kojemu je, kažu, samo herojstvom gasitelja koji su se od jutra nadljudskim naporima borili s plamenom stihijom izbjegnuta tragedija.

''Sustav je ovdje apsolutno zakazao. Sreća da u tom paklu nitko nije stradao. Jučer u jutro Državni hidrometeorološki zavod je najavio da se bura neće smanjivati do srijede. Znali su da kanaderi neće moći poletjeti. Odmah ujutro, na osnovu tih informacija, trebalo je napraviti plan dizanja snaga koje će biti poslane u pomoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pa mi smo iz Zaboka mogli za dva i pol sata biti u Crikvenici, a ne da u medijima gledamo kako im stanovnici pomažu, ne polijevanjem svojih kuća, nego direktno na požarištu. To je nedopustivo. Tko bi odgovarao da se nekome od tih civila nešto desilo?'', kaže za Novi listMladen Magdić, predsjednik Sindikata vatrogasaca.

Magdić dodaje da za kašnjenje sa slanjem pomoći ne krivi novog glavnog vatrogasnog zapovjednika Slavka Tucakovića jer je imenovan tek 1. srpnja i odmah je ''upao u žarište'', ali je ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje morao odmah reagirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Požar se širio strahovitom brzinom

''Ravnatelj DUZS-a Jadran Perinić koordinira svime. On je, k tome, po profesiji vatrogasac. I to iz Zadra. On zna što je bura. Ujutro je odmah trebao biti dignut helikopter MUP-a kako bi iz zraka pratili širenje požara i usmjeravali snage na terenu. Zauzmeš položaje, teškom mehanizacijom rušiš, radiš prosjeke i blokiraš širenje. Mi smo iz Zaboka u 14 sati sami zvali Perinića da šaljemo ljude dolje u pomoć. Nije se javljao, a onda je tek oko 16-17 sati dana zapovjed da se šalje pojačanje iz Zagreba, Karlovca i Zadra. Tada su svi već trebali biti dolje, a ne da stižu tek po noći'', ustvrdio je Magdić pitajući se što se mora dogoditi, ako niti Kornatska tragedija nije bila dovoljna, da cijeli sustav konačno profunkcionira kako treba u ovakvim situacijama.

Požar na Kvarneru pratili su vatrogasci iz cijele Hrvatske, a komentari su sa svih strana slični. Šibenski vatrogasci, koji svakodnevno vode bitku sa požarima, ističu da se odmah, čim se vidjelo koliko je jaka bura, trebala poslati sva moguća pomoć.

Goran Franković, predsjednik Udruge profesionalnih vatrogasaca, pak, kaže da je i sam bio na terenu te može govoriti iz prve ruke.

''Požar se širio strahovitom brzinom i nije ga se moglo gasiti. Samo su ga usmjeravali i u tome su uspijevali'', rekao je Franković dodavši da su vatrogasci tijekom noći odradili fantastičan posao, a na upit o pravovremenom slanju pojačanja odgovorio je da su snage dizane ''u granicama'' koje se inače planiraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na članak koji smo prenijeli iz Novog lista reagirala je Državna uprava za zaštitu i spašavanje. U demantiju navode da je Mladen Magdić, predsjednik Odbora profesionalnih vatrogasaca Sindikata državnih službenika i namještenika RH, iznio niz neistina i netočnih tvrdnji uperenih protiv DUZS-a i njenog ravnatelja Jadrana Perinića, a posredno i protiv cjelokupnog sustava zaštite od požara Primorsko-goranske županije.

"Ovakvi neutemeljeni napisi štete sustavu vatrogastva iako je cjelokupna akcija gašenja požara bila uspješna, bez stradalih osoba i veće materijalne štete na gospodarskim i stambenim objektima. Prilikom intervencije iskazano je veliko zalaganje i požrtvovnost vatrogasaca, ne samo Primorsko – goranske županije, nego svih vatrogasaca koji su bili upućeni u ispomoć gašenju požara", navodi DUZS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojašnjavaju da su nakon dojave o požaru, koju su vatrogasci u Crikvenici zaprimili 23. srpnja u 08:35 sati, pokrenuti postupci podizanja zemaljskih i zračnih snaga. Kako se požar brzo širio, aktivirani su i postupci podizanja snaga u cijeloj županiji tako da je već oko 11 sati u gašenju sudjelovalo preko 100 županijskih vatrogasaca iz 20-ak dobrovoljnih vatrogasnih društava i javnih vatrogasnih postrojbi.

Uz to, napominju, u isto vrijeme su na području Primorsko-goranske županije bila još dva veća požara, na otoku Rabu i kod Mošćeničke Drage, te da je tog dana bilo još preko 40 požara otvorenog prostora koji su također zahtijevali angažiranje značajnog broja vatrogasnih snaga. Sukladno Planu intervencija kod velikih požara otvorenog prostora aktivirani su vatrogasci iz drugih krajeva Hrvatske, a, podsjećaju, u gašenje se uključili i građani, iako mobilizacija stanovništva nije bila proglašena.

"Gašenje požara kod Selca pokazalo je brzinu i učinkovitost sustava vatrogastva budući da je požar već u jutarnjim satima 24. srpnja stavljen pod nadzor.

Još jednom naglašavamo da je puhala orkanska bura, zračne snage nisu mogle djelovati, uspješno i na vrijeme je provedeno sklanjanje turista iz kampa radi velike količine dima, aktiviran je Stožer zaštite i spašavanja, a uz pomoć komunalnih službi i civilne zaštite, koja je aktivirana preko Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Rijeka, formiran je centar za odmor vatrogasaca i eventualni prihvat stanovnika za slučaj evakuacije, do koje na sreću nije došlo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prilog svemu navedenom govore i brojne pohvale ne samo ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića i ministra turizma Veljka Ostojića, nego i mještana, turista, predstavnika lokalne i županijske vlasti, kao i Gorana Frankovića, predsjednika Udruge profesionalnih vatrogasaca koji je za razliku od. Magdića bio na terenu i s pravom ustvrdio kako su 'snage dizane u granicama koje se inače planiraju'", navodi se u demantiju DUZS.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo