U Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici zasjeda Vlada. Na početku sjednice je premijer Andrej Plenković iznio najnovije podatke o epidemiji.
Premijer je kazao da se nalazimo u najtežem trenutku epidemije i apelirao je na građane da se drže mjera Stožera. Kazao je i da je dobio informaciju da će danas broj zaraženih prvi put biti veći od 3000.
"Ono što je dobro jest da imamo trend smanjenja rasta broja novozaraženih", kazao je. i dodao da je u zadnjih tjedan dana taj broj samo 5,5 posto.
"Svojim ponašanjem, svojom disciplinom, distanom, nošenjem maski, nerukovanjem, pranjem ruku, možemo napraviti ogroman doprinos u smanjivanju zaraze. Redovito prozračivanje je važnije nego ikada", kazao je.
Predsjednik Vlade je komentirao i usvajanje rebalansa budžeta, te odbijanje interpelacije o radu vlade, a osobito se osvrnuo na puštanje u javnost savjetovanja o uvođenju eura o nacionalnom planu zamjene kune eurom. "To je vrlo važan dokument koji je izrađen u suradnji HNB-a i Vlade, koji će proći javna rasprava i namjera nam je da ga usvojimo na vladi do kraja godine i da taj proces traje iduće dvije godine."
Državni tajnik Željko Plazonić podnio je izvještaj o situaciji s koronom, te je rekao da je zabilježena 3082 slučaja zaraze. Među zdravstvenim djelatnicima je 1400 aktivnih slučajeva, a 903 ih je u samoizolaciji. U bolnicama je 1213 pacijenata s Covid-19 bolešću, a otpušteno ih je 744.
Odbili inicijativu oko Ćorića, donijeli odluku i raspodjeli novca za Zagreb...
Plenković i njegovi ministri su po svim točkama odbili inicijativu oporbenih zastupnika u Saboru za pokretanje pitanja povjerenja ministru gospodarstva i održivog razvoja Tomislavu Ćoriću, za kojega oporbenjaci smatraju da mu je narušena vjerodostojnost kao ministra u Vladi.
Vlada je donijela i odluku o načinu raspodjele bespovratnih financijskih sredstava iz Fonda solidarnosti Europske unije odobrenih za financiranje sanacije šteta od potresa na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije, imenovanju nacionalnog koordinacijskog tijela, tijela odgovornih za provedbu financijskog doprinosa i neovisnog revizorskog tijela.
Vlada je osim toga, kako je i najavljeno, u Sabor uputila prijedlog Zakona o elektroničkim medijima kojim se, između ostaloga, uređuje pitanje odgovornosti za sadržaje koje generiraju korisnici na elektroničkim publikacijama, odnosno za komentare.