KONFERENCIJA ZA MEDIJE /

Dolenec iznijela detalje o odluci roditelj odgojitelj: 'Otvaramo mogućnost upisa u vrtiće'

Image
Foto: Matija Habljak/PIXSELL

Tomašević je sa zamjenicima nazočio početku radova na izgradnji novog dječjeg vrtića i Ivanjoj Reki

30.8.2022.
11:07
Matija Habljak/PIXSELL
VOYO logo

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević polaganjem kamena temeljca označio je početak radova na izgradnji novog dječjeg vrtića u Ivanjoj Reki. Novoplanirani područni objekt Dječjeg vrtića Zrno imat će pet odgojnih jedinica - tri vrtićke i dvije jasličke.

Tomašević je na početku kazao da Ivanja Reka zaslužuje novi gradski vrtić te da nastavljaju sa širenjem kapaciteta svih gradskih dječjih vrtića u gradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To se zanemarivalo desetljećima, a sada je u velikom zaokretu. ovo je treći dječji vrtić u pola godine i ovo je samo početak. U iduće dvije godine ćemo izgraditi 12 novih vrtića", kazao je.

Kazao je kako će vrtiću Ivanjoj Reki imati kapacitet 100 djece te da će zadovoljiti sve potrebe. Radovi će, objasnio je Tomašević, trajati 12 mjeseci te da se nadaju da će vrtić biti gotov do iduće pedagoške godine. Kazao je i da će u vrtiću biti zaposleno 15 novih zaposlenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga je Tomašević sa svojim zamjenicima Lukom Korlaetom i Danijelom Dolenec održao redovnu konferenciju za medije.

Dolenec ja izvijestila o novoj odluci oko mjere roditelj odgojitelj.

"U srpnju smo stavili novu odluku na javno savjetovanje, taj proces je jučer završio. U novoj odluci vodili smo se presudom Visokog upravnog suda, morali smo balansirati ono što sud smatra da je javni interes, a to je omogućavanje univerzalnog pristupa dječjim vrtićima, da to treba balansirati s postepenim izlaskom korisnika iz te mjere. U prijedlogu koji je bio na javnom savjetovanju i dolazi na sjednicu Skupštine, o tome se vodilo računa. Ono što smo zadržali istim kao u prvom prijedlogu je mogućnost upisa u vrtić. Sada korisnici ne mogu upisivati djecu u vrtić. U ponovljenoj izmjeni mjere otvaramo mogućnost upisa u vrtiće, mogućnost zapošljavanja ali smo napravili postupniji izlazak iz mjere da se 6 mjeseci za korisnike ne mijenja ništa i nakon toga smanjuje se naknada na visinu minimalne plaće. Izlazak iz mjere je predviđen za 7 godina", kazala je.

Kazala je kako je u javnom savjetovanju bilo 25 priloga, te da su došli važni prijedlozi od udruga korisnika i Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Što se tiče udruga korisnika, oni ustraju na stečenim pravima, tu bih samo podsjetila da je te argumente osporio Visoki sud. Važno je što kaže Pravobraniteljica, ona ponavlja što je govorila od 2019. Više puta se uključivala u tu raspravu i ponavljala da ta mjera ima dugoročno negativni učinak na žene, posebno što se tiče njihovog položaja na tržištu rada, ali u društvu. Obiteljska politika se mora oslanjati na oba zaposlena roditelja, tako smatra Pravobraniteljica, ali i mi, te da mjera ne bi trebala pokrivati školsku djecu. Ono što je upozoravala je da se radi o tome da su korisnici 90 posto žene u srednjoj dobi koje imaju 3 ili više djece, dugo su izvan tržišta rada i da njihova integracija u tržište rada neće biti laka. Treba naći način da se djeca upišu u vrtić, ali i da korisnicima mjere olakšamo integraciju na tržište rada", kazala je Dolenec.

Kazala je i da će prije sjednice Skupštine održati konferenciju za medije na kojoj će podrobnije reći što planiraju po pitanju kompenzacijskih mjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najvažnija kompenzacija je ubrzana izgradnja vrtićkih kapaciteta", kazala je te dodala da će napraviti niz poteza koji brinu o integraciji korisnika na tržište rada.

Dolenec je komentirala informaciju da su roditelji djece koja se nisu uspjela upisati u vrtić dobili pozive da djeca budu smještena u stanovima kojima bi se održavale vrtićke skupine.

"Državni pedagoški standard to onemogućava. U ovim planovima koje imamo za izgradnju i nadogradnju, vodeći se prostornim pravilima ona ne samo da propisuju kvadraturu unutarnjeg prostora i obavezu zelenog prostora. Vrtići moraju biti u prizemlju ili na prvom katu. To onemogućuje stambene prostore ka o vrtićke kapacitete. Imamo samo dva takva primjera starih gradskih vrtića, Trnsko i Tratinčica, ali moramo to provjeriti, gdje je prije nego je DPS donesen to bilo moguće. Mislim da se radi o jednom ili dva stambena prostora gdje se neke vrtićke skupine održavaju. Cilj nam je poštivanje DPS-a", kazala je Dolenec.

Tomašević je komentirao tvrdnje građana koji su bili kod privatnih distributera, a žele se vratiti u Gradsku plinaru, da njihovi zahtjevi stoje i nisu obrađeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"O tome sam govorio prošli tjedan. S tom situacijom je upoznata i HERA, ne od jučer. S problemom je HERA upoznata od prosinca prošle godine. Tada su opskrbljivači i distributeri upozoravali HERA-u na moguće probleme ukoliko dođe do velike razlike između tržišne cijene plina i zakonski regulirane cijene. Ta razlika je 6 puta, s nejasnim predviđanjima kako će ići u budućnosti. Razgovarao sam s ministrom gospodarstva nekoliko puta, i dalje razgovaramo. Budući da Gradska plinara Zagreb Opskrba ima 300 tisuća kućanstava kao korisnike, za njih je kupljen jeftini plin, 6 puta jeftiniji nego je tržišna cijena. Gradska plinara Zagreb Opskrba mora u 3. mjesecu najaviti HERA-i količine plina koje će biti kupljenje. To je napravljeno, kupljene su dovoljne količine za taj broj korisnika s 10 posto manevarskog prostora. Da je GPZO kupio veće količine plina platio bi penale. Da je kupio manje količine plina platio bi penale. Postoji zakonska obveza da se obavijesti HERA koliko se plina kupuje za iduću plinsku godinu. Upoznati su s problemom, s vrlo lošim reguliranim tržištem gdje sada većinom privatni opskrbljivači izlaze iz posla u koji su ulazili kada je cijena tržišna bila manja od zakonski regulirane", kazao je Tomašević.

Kazao je i kako se GPZO u mandatu prošle Uprave javio za 13 opskrbnih područja od Rijeke do Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U 12. mjesecu prošle godine postoji dopis gdje su opskrbljivači upozorili HERA-u da bi mogao nastati problem. Sada 300 tisuća kućanstava ima jeftin plin, jeftiniji 6 puta od tržišne cijene iduće dvije godine. 50 tisuća korisnika ukoliko pređe GPZO-u, to GPZO ne može izdržati. 5 tisuća korisnika da, 50 tisuća korisnika ne može jer šest puta po većoj cijeni mora kupiti plin, a smije ga prodati po zakonski reguliranoj cijeni. To je sistemski problem loše dizajniranog tržišta i regulatora koji je bio upozoren na vrijeme, očekujem da se s Vladom to riješi", kazao je Tomašević te dodao da se mora naći rješenje.

Tomašević se osvrnuo i na novo zaduženje Holdinga od 220 milijuna eura.

"Što se tiče novog zaduživanja, to nije novo, to je refinanciranje postojećih zaduženja. Što se tiče detalja po kojim kamatama, tranšama, ročnosti, to ćete dobiti informaciju kada Skupština. To će biti kroz nekoliko dana. Obveznici Holdinga su na burzi, kada će biti gotovo sve javno će se objaviti koji su uvjeti", kazao je Tomašević.

Dolenec je komentirala mjeru roditelj odgojitelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naše razumijevanje socijalne politike jest univerzalno, to pokazujemo na politici prema ranom školskom odgoju i obrazovanju. Znate i sami, model izlaska iz mjere je puno postupniji. Govorimo u periodu od godine dana u kojoj prvi korisnici izlaze iz mjere. Ako odluka bude usvojena na Skupštini, onda će u rujnu iduće godine prvi korisnici izaći iz mjere, to će biti polovica korisnika. Iduće jeseni imamo samo pola korisnika nego sada", kazala je Dolenec.

"Ne radi se o većini korisnica koje će se u roku jako kratko zaposliti za 15 tisuća kuna. To nije realno, i dalje su to obitelji koje imaju 3 ili više djece i u tom smislu polovica iznosa minimalne plaće, to će iduće godine biti oko 2 tisuće kuna, možemo u tom trenutku smatrati kao naknadu koja pomaže obitelji s puno djece. Mislimo da je važno da te obitelji upišu djecu u vrtić i škole, da se zaposle i tako stvoriti trajnu materijalnu osnovu da te obitelji ne budu u siromaštvu kada budu radila oba roditelja", kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo