Apelima nije išlo pa je Vlada odlučila prionuti mrkvi i batini i ubuduće davati veće potpore poslodavcima s više procijepljenih radnika. Zbog toga se premijer Andrej Plenković savjetovao s ustavnim stručnjacima o tome kako provesti spomenuti plan, a izbjeći ustavne tužbe.
Dnevnik.hr piše da je Plenković u utorak razgovarao s tri ustavna stručnjaka, a jedan od njih, Željko Potočnjak s Pravnog fakulteta u Zagrebu, izjavio je za Novu TV da u Vladinom planu ima nekih elemenata ograničavanja ljudskih prava.
'Mjere ne smiju biti usmjerene samo na privatni sektor'
"Ali kada imate javni novac, opravdanje i zašto, a to je sprječavanje širenja zaraze, mi smo procijenili da s ustavno-pravnog aspekta nema ustavno-pravnih problema", rekao je Potočnjak.
Na pitanje smije li država raditi razliku između radnika u privatnom i onih u javnom sektoru, Potočnjak je kazao kako su ustavni stručnjaci Plenkviću sugerirali veću individualizaciju mjera.
"Nismo predlagali, već smo rekli da je nužno da mjere ne budu usmjerene samo prema privatnom sektoru. Svoj dio odgovornosti mora podnijeti i javni sektor, tako da se i od njih traži da se cijepe", kazao je Potočnjak za Novu TV.
Kombinacija poticaja i kažnjavanja
Na pitanje što je s testiranjem onih koji se odbiju cjepiti, kaže da je to jedna od mogućnosti.
"To je jedna od mogućnosti kako bi oni koji se odbiju cijepiti imali valjanu potvrdu da nisu pozitivni. Mi smo rekli da mjere moraju biti kombinacija i poticaja i kažnjavanja. Inicirali smo i razgovor o odgovornosti", rekao je.
Potočnjak kaže da valja početi razmatrati i opciju obveznog cijepljenja.
"Imamo milijun i pol cijepljenih. Izazvat će to otpor građana, ali je došlo vrijeme da se razgovara o toj obvezi i odgovornosti. Neće samo Vlada imati problem, ako turistička sezona završi sredinom kolovoza. Covid-19 nije problem samo Vlade, već problem cijelog društva", kazao je Potočnjak.