Vlada održava novu sjednicu u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici. Na dnevnom redu su, među ostalim, odluke o raspisivanju prijevremenih izbora za članove Gradskog vijeća Grada Splita te o osnivanju Povjerenstva za koordinaciju potpore i financiranje obrazovnih, znanstvenih, kulturnih, zdravstvenih, poljoprivrednih i ostalih programa i projekata od interesa za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini za ovu godinu.
Uvodno se obratio premijer Andrej Plenković.
"Nakon ove službene informacije prije sjednice Vlade koju smo primili iz Beograda, da izrazimo još jedanput sućut obitelji Mateja Periša. Nakon DNK analize i obdukcije utvrđeno da je riječ o njemu", kazao je premijer.
Kazao je i da je razgovarao s Nenadom Perišom te je zahvalio policiji na suradnji.
Osvrnuo se i na posjet kardinala Parolina.
"Bio je ovdje uoči 30. obljetnice priznanja uspostave diplomatskih odnosa. Važan je njegov posjet za odnose Hrvatske i Svete stolice kao i za provedbu svih sporazuma koji su 25 godina na snazi, ali i zbog njegovih univerzalnih poruka i zalaganju Svete stolice za mir, prije svega u Ukrajini. Bila je važna i njegova poruka o poštivanju prava konstitutivnih naroda i njihove ravnopravnosti u BiH što mislimo da je dobra poruka i signal kojim smjerom bi trebalo ići uz BiH od strane državnog tajnika Parolina", kazao je.
"Prošlog tjedna smo obilježili obljetnicu Križnog puta, održana je i komemoracija na Mirogoju, sveta misa na Udbini, dostojanstveno se obilježio teški i tragični trenutak kada se obilježavaju strašni poratni zločini komunističkog režima koji su izrazito bolni za hrvatski narod, pogotovo zbog tisuća ubijenih u kolonama smrti", kazao je.
Osvrnuo se i na 100. obljetnicu rođenja Franje Tuđmana.
"Prisjetili smo se njegove uloge u stvaranju moderne, slobodne, suvremene Hrvatske uz potporu branitelja i cijelog hrvatskog naroda", kazao je.
"Od ostalih tema izdvojio bih jučerašnji dokument koji je usvojila Europska komisija na kojem smo tijesno surađivali. Riječ je o takozvanom planu koji se zove Repower EU. Rađen je u kontekstu strateških odluka o potpunom raskinuću ovisnost s energentima koji dolaze iz Rusije, prije svega se misli na fosilna goriva i predstavlja plan kako zajamčiti sigurnost opskrbe i diverzificirane pravce opskrbe. tu su tri elementa, jedan je mjera ušteda energije, dva diverzifikacija dobavnih pravaca i treće što je dugoročno važno u širem kontekstu borbe protiv klimatskih promjena i zelenog plana, ubrzanje zelene tranzicije, odnosno prelazak na obnovljive izvore energije", kazao je premijer te dodao da se predviđa 300 milijardi eura za cijelu Europu koji će biti namijenjeni za zelene izvore energije i plinsku infrastrukturu, što uključuje i proširenje LNG-a na Krku.
Kazao je i da je taj novac važan i za ulaganje u infrastrukturu za naftovode te da su u dokumentu ugrađene bitne sastavnice.
"Danas je dosta važan dan, velika konferencija HBOR-a u Istri", kazao je premijer te naveo detalje o ovoj konferenciji.
Kazao je kako postoji šest financijskih instrumenata koji će pomoći jačati financijsku konkurentnost.
"I ovdje vidimo dodanu vrijednost članstva Hrvatske u EU", kazao je premijer.