Na sjednici Valde u 10 sati javnost će se izvijestiti o aktualnom stanju povezanim s koronavirusom u Hrvatskoj, ali će se i predstaviti konačni prijedlog zakona o obnovi zgrada oštećenim potresom na području Grada Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije.
Isto tako, na dnevnom redu će se naći i prijedlog zaključka o privremenom stambenom zbrinjavanju osoba čije su nekretnine stradale u potresu koje su trenutno smještene u Studentskom domu Cvjetno naselje.
Na ovoj sjednici na dnevnom redu bit će i prijedlog zahtjeva Vlade RH za izvanredno zasjedanje Sabora i Nacrt prijedloga zakona o strancima. Govorit će se i o nacrtu prijedloga zakona o izvršavanju zatvorske kazne itd.
Građani napali Beroša prije sjednice
Uoči sjednice Vlade, ispred Banskih dvora, dvoje građana je došlo do ministra zdravstva Vilija Beroša. Nije se moglo čuti što su mu sve rekli, ali po onome što se moglo čuti obratili su mu se sa svojim privatnim problemima, vjerojatno u vezi situacije s pandemijom.
Foto: N1
Beroš nije puno s njima razgovarao, a gospođi je rekao da mu uputi pisani upit i da se "čuva i skloni sa sunca". Ministar je vrlo brzo otišao nakon toga.
Sjednica Vlade
10:18 - Premijer Andrej Plenković započeo je 6. sjednicu Vlade te naveo što je sve na dnevnom redu, a prvo je spomenuo konačni prijedlog zakona o obnovi zgrada stradalih u Zagrebu, Zagrebačkoj i Krapinsko-zagorskoj županiji.
Rekao je da su uvedeni socionalno-ekonomski kriteriji te naveo da bi u Saboru uz što širi konzenzus trebali doći do konačnog zakona o obnovi Zagreba od potresa. Što se tiče stanja s pandemijom koronavirusa u Hrvatskoj, Plenković je rekao da se bio sastao znanstveni savjet Vlade na kojem su raspravljali o različitim stvarima na koje je pandemija utjecala. Naglasio je da mjere moraju biti ciljane. Kazao je da je klinička slika bolja u Hrvatskoj što pokazuju brojevi novozaraženih. Ponovio je da, budući da cjepiva nema, da se svi moraju pridržavati uputa.
Plenković je spomenuo ovotjedni posjet potpredsjednika Vlade Medveda i Miloševića u Gruborima pa komentirao da je to put prema pomirenju.
"Tu se govori o istrazi za 18 okrivljenika. Mi podržavamo rad DORH-a, Uskoka, Pnuskoka i očekujemo da daljnji postupci se provedu temeljito. Oni koji su odgovorni, oni će odgovarati. Mi ćemo, ako bude potrebno, povlačiti političke poteze", rekao je Plenković o proširenju istrage u vezi Josipe Rimac.
Izlaganje ministra Beroša i ministra Božinovića
"U svijetu je br zaraženih premašio 24 milijuna ljudi, a u Hrvatskoj je 8.889 pozitivnih osoba. U posljednjih tjedan dana oboljelo je 87 osoba iz zdravstvenog sustava", počeo je Beroš.
Ministar je poručio da smo protekli tjedan i zadnjih dana zabilježili povećanje zaraženih što nije dobro, ali da je klinička slika bolja. "Stanje nije dobro", rekao je.
Davor Božinović, ministar MUP-a i načelnik Nacionalnog stožera civilne zaštite kazao je koje su mjere donesene te naglasio da je to u svrhu sprječavanja širenja zaraze.
Prihvaćen je zakon o obnovi
Ministar graditeljstva Darko Horvat nalazi se u samoizolaciji pa je zakon o obnovi predstavila Dunja Magaš, državna tajnica.
"Donošenjem Zakona uređuje se način i postupak obnove, odnosno uklanjanje uništenih zgrada te gradnja zamjenskih obiteljskih kuća i stambeno zbrinjavanje osoba pogođenih tom katastrofom. Kratkoročni cilj zakona je smanjenje novih šteta i daljnje ugroze zdravlja i života ljudi, kao i učinkovitiji popravci konstrukcije zgrada. Za prostor povijesno-urbane cjeline Grada Zagreba uređuje se program cjelovite obnove", rekla je Magaš.
Magaš je još navela da se zakonom uređuju mjere i program aktivnosti obnove, način financiranja, osnivanje i rad stručnog savjeta za obnovu, Fonda za obnovu, način obnavljanja, isplatu novčane pomoći za obnovu obiteljskih kuća i zgrada. Isto tako, rekla je da s uređuje novčana pomoć umjesto gradnje zamjenske obiteljske kuće, uklanjanje oštećenih zgrada i kuća, stambeno zbrinjavanje i privremeni smještaj osoba pogođenih potresom, utvrđivanje odgovornosti u gradnji, naknadi štete zbog nesavjesne gradnje kao i transparentno informiranje javnosti o troškovima obnove.
Vlada je usvojila prijedlog zaključka o privremenom stambenom zbrinjavanju građana čije su nekretnine stradale tijekom potresa. Riječ je osobama smještenima u Studentskom domu Cvjetno naselje. Maguš je rekla da je 15. svibnja Vlada donijela odluku o financranju najamnine stambenog zbrinjavanja te da je Ministarstvo državne imovine zaprimilo 464 zahtjeva.
"S obzirom da su smještajni kapaciteti uoči početka nove akademske godine potrebni za smještaj studenata, a na današnji dan u SC Cvjetno naselje je privremeno smješteno još 275 osoba, pojavila se potreba za pronalaženje privremenog smještaja na drugoj lokaciji. Ovim zaključkom se obvezuje Ministarstvo državne imovine da u suradnji s Gradom Zagreba pronađe adekvatan smještaj za ljude smještene u Cvjetnom naselju. Obvezuje se i Ministarstvo unutarnjih poslova te Ravnateljstvo Civilne zaštite da izvrše demobilizaciju paviljona 1 i 2 SC-a te mobilizaciju drugog prikladnog objekta. Sredstva za provedbu ovog zaključka bit će iz Fonda solidarnosti EU.
Ukratko, smještaj se za ljude iz studentskog doma treba tek naći, a rok do kada se to treba napraviti još nije poznat.