Od jutra Hrvatska se kuha. Danas će temperature doseći i 40 stupnjeva, prema prognozi DHMZ-a. Izadna su upozorenja za cijelu zemlju. a najgore će biti u tri regije. U 6 sati u Dubrovniku izmjereno je 32,7 stupnjeva, u Splitu 29,8 na mjeroj postaji aerodrom.
Bit će djelomice ili pretežno sunčano i vruće uz vrhunac toplinskog vala. Lokalno u unutrašnjosti prema večeri i u noći mogući su pljuskovi i grmljavina, mjestimice i jače izraženi. Vjetar većinom slab, prolazno do umjeren jugozapadni, na Jadranu i sjeverozapadni. Najviša dnevna temperatura od 35 do 40 °C.
Poslijepodne u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj barem djelomice sunčano, vrhunac toplinskog vala, dakle vrlo vruće, uglavnom između visokih 35 i 37 Celzija. No, tu vrućinu bi krajem dana i navečer mogao prekinuti koji izraženiji pljusak, lokalno moguće i koja grmljavinska oluja, prognozirao je RTL-ov meteorolog Dorian Ribarić.
Novi lipanjski rekord
"Koliko je iznimna vrućina u Dalmaciji u ovom toplinskom valu najbolje govore jučerašnji maksimalci. Na postaji Split-Marjan na kojoj se vrše mjerenja od 1948. godine postavljen je novi lipanjski rekord za najvišu dnevnu temperaturu. Izmjerena je maksimalna temperatura od 38,5 °C. Ne samo da je to lipanjski i po kalendaru proljetni rekord, nego je to i druga najviša izmjerena temperatura na toj postaji ikad, svega desetinku Celzija manja od apsolutnog splitskog rekorda od 38,6 °C iz srpnja 1950. godine. Dakle, od srpnja 1950. u Splitu nije bilo toplijeg dana od jučerašnjeg. Podjednako neugodno, nakon vrlo tople, lokalno i vruće noći, bit će i danas na vrhuncu toplinskog vala", kazao je Ribarić.
Upaljen meteoalarm
Crveni meteoalarm izdan je za kninsku, dubrovačku i splitsku regiju. Ostatak Hrvatske je pod narančastim upozorenjem. "Poduzmite mjere, očekuju se ekstremno visoke temperature. Zaštitite sebe, djecu i starije. Postupajte prema savjetima danima od strane nadležnih tijela. Mogući su kvarovi na pojedinim infrastrukturama", stoji u upozorenju.
Stigao nam je i saharski pijesak. Zamućeno je nebo jedna od posljedica te meteorološke zanimljivosti.
Istramet je na svojoj Faceboook stranici objavio fotografije zamućenog neba.
Podsjetimo, posljedica velikih količina saharske prašine u atmosferi je zamućenje neba, ponegdje narančaste i žućkaste nijanse. Moguće je i suho taloženje čestica pijeska zbog njihove težine na površinama u vrlo malim količinama, a češće je mokro taloženje uz kišu. Takve se situacije inače najčešće javljaju krajem zime i u proljeće kad se ciklonalni vrtlozi formiraju ili pojačaju iznad obala sjeverne Afrike ili blizu njih te u situacijama dubokih ciklona uz zapadne obale Europe, a zajedničko je to što prevladava izraženo južno strujanje iznad našeg dijela Sredozemlja.
Sitne čestice prašine i saharskog pijeska podižu se s tla zbog lokalnog vjetra, ali se te čestice u izraženim visinskim južnim strujanjima prenose kroz atmosferu prema sjeveru. Inače, blatna kiša nije opasna vremenska pojava te se u pravilu ne izdaju posebna meteorološka upozorenja, a često njezinu pojavu ne sadrži ni opća vremenska prognoza. Najčešće se spominje kao meteorološka zanimljivost.
IDUĆIH DANA NA KOPNU
U unutrašnjosti promjenjivije i nestabilnije razdoblje. Popuštanje vrućine i povratak normalnijim lipanjskim temperaturama od nedjelje. No, svakodnevno će biti mogući lokalni izraženiji pljuskovi s grmljavinom, nešto izgledniji i češći u utorak i srijedu.
IDUĆIH DANA NA MORU
Na Jadranu još vikend ostaje većinom sunčan i suh, možda tek koji neverin zaluta na sjeverni dio. No, izglednije je to od ponedjeljka, a od utorka se malo kiše ili poneki pljusak očekuje i u Dalmaciji. Temperatura postupno niža, ali ostaje vruće, osobito na jugu.
POGLEDAJTE VIDEO: Sve o toplinskoj kupoli: Što je uzrok i zašto mnogi ne vjeruju u klimatske promjene?