Suncokret u kojem su poljoprivrednici gledali svoj spas, mogao bi, kažu, biti njihov kraj. I na kulturi koja najbolje podnosi sušu, posljedice su vidljive. Negdje će prinosi po hektaru biti između 3 i 4 tone, a negdje i upola manji. No nisu pali samo prinosi nego je pala i cijena.
"S 4 i po kune na 4 kune je palo, mi smo samo eto stali uza zid i gledamo što dalje i kud dalje", kazao je Petar Pranjić, predsjednik Odbora za ratarstvo Hrvatske poljoprivredne komore.
Prije nekoliko mjeseci suncokret je bio poželjna kultura za sjetvu.
"Zbog cijena zrna suncokreta koja je bila prilično visoka, znamo i zašto, zbog rata u Ukrajini koja je najveći proizvođač suncokreta i suncokretovog ulja u Europi", kazao je Igor Mikulić, viši stručni suradnik Odsjeka za poljoprivredu HGK ŽK Osijek.
Cijena u Europi 5 kuna. U Hrvatskoj oko 4 i po. Prihvatljivo za ratare pogođene sušom.
"To nam je jedina ratarska kultura koja će ove godine ikakav prihod donijet i da s tim pokrijemo gubitke na svim ostalim kulturama", kazao je poljoprivrednik Stjepan Zorić.
No nakon Vladine intervencije i zamrzavanja cijena prehrambenih proizvoda otkupna cijena suncokreta i dalje pada. Za poljoprivrednike neprihvatljivo.
"Kad uložim u ovaj hektar 12 000 kuna, a iz njega dobijem 6 ili 7. Pa kako, kako nastavit dalje proizvodit?", govori Pranjić.
Poljoprivrednici kažu da podržavaju napore kojima Vlada pokušava stabilizirati cijene
"Ali nismo nikako zadovoljni da mi budemo ti koji trebamo snosit posljedice te cijele priče", kazao je Zorić.
Poručuju da će prerađivači i trgovci pokušati zadržati svoju zaradu pa pozivaju Vladu da umjesto obećanja i konkretnim potezima pomognu poljoprivrednicima.
Cijena ulja najviša je ikada, a cijena suncokreta pada. Poljoprivrednici se nadaju da u čitavoj ovoj priči oni neće izvući najdeblji kraj.