U Dalmatinskoj zagori nekada je živjela od stočarstva, a sada je toga sve manje. Vrijedno je zato zabilježiti kada netko odluči ići baš tim putem, jer mu se u mirovini ne miruje. Trideset krava buša slobodno pase po krškom pašnjaku Miljevačkog platoa. Čuva ih 51-godišnji nedavno umirovljeni policijski specijalac.
''Kada sam otišao u mirovinu, tražio sam nekakvu zanimaciju..Malo da neku se kunu dodatno zaradi, imam malu djecu i sina na fakultetu, da neku kunu zaradimo jer kuna uvijek fali'', izjavio je Ante Višić, stočar iz Širitovaca.
Bez 20 hektara zemljišta kojeg je dobio u zakup od države i europskih poticaja, ne bi uspio, ali pomoć su mu i sinovi od 8 i 6 i pol godina.
''Volim s tatom pilati drva, volim hodati za kravama i još puno toga. S kravama prvo prođemo okolo njih, pa ih s kamenom ili štapom podgurujemo naprijed'', rekao je Gabriel Višić iz Širitovaca.
''Bojim se bika kad sam u crvenoj odjeći'', kazao je Mihael Višić iz Širitovaca.
Najstariji Antin sin zagrebački je student agronomije koji će se u rodni kraj vratiti ako i on uspije dobiti u zakup državno zemljište i povećati obiteljsku farmu.
''Malo bi se proširio, to je razlog da se vrati na Miljevce. A u slučaju da ne uspije dobiti, onda će vjerojatno trbuhom za kruhom, što se kaže'', izjavio je Ante Višić, stočar iz Širitovca.
U posljednje vrijeme u Dalmaciji prevladava ovčarstvo i tek ponešto kozarstva, a što se tiče krava, njih je u posljednjih 25 godina u Dalmaciji čak 80 posto manje
Krški pašnjak je zimi škrt, pa krave trebaju stočnu smjesu i sijeno za dohranu čije cijene su poletjele u nebo. 30-ak krava treba dnevno jednu veliku balu sijena čija cijena sada oko 400 kuna. Ante ipak ne odustaje
''Platimo nešto državi, platimo PDV, nešto ostane i nama i eto. A onda imamo i tu našu autohtonu pasminu bušu da se i ona može vidjeti. Ona je bila gotovo izumrla, sad smo je malo vratili u život'', rekao je Ante.
Od preostalih krava na dalmatinskim pašnjacima najviše ih je baš na širem drniškom području i Svilaji gdje ih ima oko par tisuća.