Udruga Franak podnijela je prekršajnu prijavu protiv premijera u odlasku Tihomira Oreškovića.
Učinjeno je to jer je još prije pet mjeseci, 1. travnja ove godine, Udruga Franak poslala Vladi RH zahtjev za konkretnim informacijama o tome što poslovne banke traže od Republike Hrvatske u sklopu svojih prijetnji pokretanjem arbitražnog postupka.
Nema razloga za tajnost podataka
"Udruga Franak uvjerena je da ne postoji nikakav valjani razlog zbog kojeg bi se traženja banaka držala tajnom, pogotovo što zahtjevi poslovnih banaka očito sadrže potraživanja i ustupke, bilo financijske bilo druge prirode, a koja su usmjerena na teret državnog proračuna, dakle javnih sredstava Republike Hrvatske. Smatramo kako je riječ o iznimnom javnom interesu te štoviše pravu građana Republike Hrvatske imati pristup informacijama o tome što poslovne banke traže od Republike Hrvatske", navode iz Udruge.
Nakon što Vlada RH nije u roku od čak tri mjeseca odgovorila na njihov zahtjev, povjerenica za informiranje je 5. srpnja 2016., po žalbi Udruge, donijela zaključak kojim se nalaže Vladi Republike Hrvatske da u roku osam dana od zaprimanja zaključka riješi u potpunosti zahtjev za pristup informacijama. Zaključak je donijet na temelju Zakona o pravu na pristup informacijama.
Vlada ignorirala povjerenicu za informiranje
Vlada, kako su u Udruzi i očekivali, nije postupila ni po tom rješenju, zato sumnjaju da Vlada RH štiti banke i da joj nije u interesu da njeni građani znaju što se zaista pregovara iza zastora pozornice.
Stoga je Udruga Franak podnijela prekršajnu prijavu protiv Vlade RH, točnije protiv premijera Tihomira Oreškovića kao odgovorne osobe, s prijedlogom za izricanje maksimalne propisane kazne. Ukoliko se utvrdi da je Orešković prekršio Zakon o pravu na pristup informacijama može biti kažnjen i s 20 tisuća kuna kazne.
"Vlada Republike Hrvatske, kao izvršna vlast, umjesto da promiče transparentnost svog rada i da služi građanima ove države i umjesto da bude primjer odgovornosti, stručnosti i poštivanja zakona – negira temeljna načela pravne države i same demokracije. Vlada Republike Hrvatske, umjesto da postupa sukladno zakonima i rješenjima državnog tijela te umjesto da građanima omogući otvorenu raspravu i tako osigurava pomno praćenje rada vlasti kojim bi postala otvorenija, transparentna i bolja u upravljanju, svoje građane i naloge tijela Republike Hrvatske – ignorira", poručuju iz Udruge Franak.