- Hrvatski sabor izabrao je Marka Primorca za novog ministra financija
- Ministar prometa Oleg Butković potvrđen je kao potpredsjednik Vlade
- Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radmanu preživio je glasanje o nepovjerenju
- Švedska i Finska dobile su podršku za ulazak u NATO
- Odlučuje se i o Zakonu o sigurnosti na cestama koji je bio na čekanju zbog žestokih kritika liječnika.
Tijek događaja:
Izglasan Zakon o izmjenama Zakona sigurnosti na cestama
13.29 - Većina je podržala Zakon o izmjenama Zakona sigurnosti na cestama. Hrvatski sabor u petak je većinom glasova izmijenio Zakon o sigurnosti prometa na cestama uz prihvaćanje Vladinih amandmana kojima su uvaženi argumenti liječničke struke.
Tako se odustalo od nakane da se obveže liječnike da o privremenoj nesposobnosti vozača moraju obavijestiti policiju. Liječnik koji je obavio pregled vozača o privremenoj nesposobnosti upozoriti će vozača te upozorenje evidentirati u medicinskoj dokumentaciji. Za liječnike koji to ne učine propisane su prekršajne sankcije, kao i za vozače koji će upravljati vozilom u prometu na cesti za vrijeme dok mu je liječnik izdao upozorenje o privremenom zdravstvenom stanju.
Privremena nesposobnost ne može biti duža od šest mjeseci, a po isteku roka o privremenoj nesposobnosti vozač se neće ponovno upućivati na liječnički pregled. Predložene odredbe stupit će na snagu danom donošenja izmjena Pravilnika o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače. Odredbe o postupanju liječnika u pogledu trajne nesposobnosti za vožnju se ne mijenjaju.
Sabor odbacio sve oporbene amandmane
13. 25 - Sabor je odbio sve oporbene amandmane na Zakon o izmjenama Zakona sigurnosti na cestama
'Svu odgovornost prebacujete na građane'
13.10 - U raspravi o amandmanima na Zakon, Davor Dretar istaknuo je kako je Vladin amandman faktički istovjetan oduzimanju vozačke i svu eventualnu štetu prebacuje na građane. "Liječnički, da ne kažem lobi nego korpus, uplašio se drugog korpusa - osiguravateljskog". Citirajući dio amandmana u kojem se regulira da se pacijentu zabranjuje voziti nakon što ga liječnik upozori, opisuje i hipotetsku situaciju u kojoj pacijent bude žrtva prometne, no osiguranje odbija isplatiti odštetu jer je u kartonu žrtve stajalo da uopće ne smije voziti. Još veći problem mu predstavlja što pravilnik o tome što je točno "stanje u kojem nije sigurno upravljati vozilom", tek treba donijeti i to ministar, a ne Sabor.
Amandmani na Zakon o sigurnosti na cestama
13.00 Nakon što je izglasano više Vladinih prijedloga, na glasanje su došli amandmani na prijedlog izmjena Zakona o sigurnosti na cestama.
Izglasano je pristupanje izmjenama Ustavnog zakona o Ustavnom sudu
12.45 - Većinom je izglasano i pristupanje izmjenama Ustavnog zakona o Ustavnom sudu te je odbačen Mostov prijedlog identičan kao i kod izmjena Ustava
Odbačen Mostov prijedlog
12.43 - Za Mostov amandman, da o izmjenama Ustava odlučuju građani, glasalo je 13 zastupnika, a 77 protiv.
Izglasana je Odluka o pristupanju izmjena Ustava
12.40 - Za Odluku o pristupanju izmjena Ustava glasalo je 89 zastupnika, suzdržanih je bilo 11, a protiv 19. Sabor je time napravio prvi korak, na jesen bi se trebalo krenuti s izradom nacrta promjena Ustava i usuglašavanjem, te u konačnici, u trećem koraku, usvojiti promjena Ustava, za što je potrebna dvotrećinska većina, odnosno 101 zastupnik. Nezadovoljan što nije prihvaćen njegov amandman, SDP u glasovanju nije sudjelovao, a većini su se u izglasavanju pridružili Erik Fabijanić (Socijaldemokrati), Dario Zurovec (Fokus) i Hrvoje Zekanović (NZ).
Zbog svoje tvrdoglavosti i nespremnosti za razgovorom, HDZ je u tjedan dana sa 92 pao na 80 glasova potpore, komentirao je novinarima ishod glasovanja Peđa Grbin (SDP). Želimo li postići suglasnost, to treba pokazati djelima, ne samo riječima, kazao je u Sabornici, nezadovoljan što HDZ nije pristao da se raspravi i prijedlogu 40 zastupnika da se u Ustav ugradi pravo žene na izbor o rađanju te što nisu prihvatili amandman SDP-a da se u promjene uvrste i drugi prijedlozi, ne samo oni koji se tiču referenduma. Nužno je urediti referendumsko odlučivanje, no imamo i druge stvari koje su nam potrebne, a SDP-u je najbitnije zaštiti pravo žene na izbor, kazao je Grbin.
Više klubova tražilo stanku
12.22 - Više klubova zastupnika tražilo je stanku, a obrazlaganje traženja stanke koristilo kako bi iznijeli svoje stavove.
Zbog promjena Ustava prvu stanku je zatražio Mostov Nikola Grmoja. HDZ želi mijenjati Ustav i na drugačiji način propisati pravila za referendum, a podršku su našli u Socijaldemokratima, odnosno bernardićevcima proizašlima iz SDP-a.
"Nema nikakvog razloga zašto bi opozicija podržala ove HDZ-ove promjene Ustava. Dva mjeseca ste se sastajali s HDZ-om i što ste dobili? Dobili ste figu. Nisu podržali nijedan vaš prijedlog. Mi s njima nećemo sjesti, nećemo sjesti s onima koji su ukrali niz referenduma. Ovo što HDZ predlaže je oduzimanje vlasti od naroda i predavanje vlasti Ustavnom sudu", rekao je Grmoja.
Davorko Vidović iz Socijaldemokrata je kazao: "Važno je ići u ustavne promjene i potpisi koje smo dali su dobra podloga za raspravu. Nije dobro koristiti Ustav za proguravanje bilo kakvih parcijalnih interesa i trgovanje. Očekujemo da će uskoro doći do inflacije zahtjeva za promjenu Ustava. Mi predlažemo da se pokrene cjelovita rasprava i da se ide u ustavnu reformu. Nakon 22 godine došlo je vrijeme da se ispita čitav niz instituta."
Švedska dobila zeleno svjetlo za NATO
12.20 - I Švedska je dobila hrvatski blagoslov za ulazak u NATO sa 128 glasa i tri protiv.
Glasovanje su sa saborske galerije pratili finski veleposlanik u Hrvatskoj Kalle Johannes Kankaanpää i veleposlanica Kraljevine Švedske Diana Helen Madunić. Potvrda protokola popraćena je pljeskom. "Neka naše prijateljstvo i partnerstvo bude ojačano u idućim danima, mjesecima i godinama, držite se", poručio je predsjednik Sabora Gordan Jandroković.
Protokoli stupaju na snagu kad ih ratificiraju parlamenti svih 30 država članica NATO-a, nakon čega se Finskoj i Švedskoj upućuju formalni pozivi da pristupe Sjevernoatlantskom ugovoru i postanu države članice NATO-a.
Hrvatska dala zeleno svjetlo Finskoj u NATO-u
12.19 - Zakon kojim je potvrđen protokol pristupanja Finske u NATO je prihvaćen sa 124 glasa za i tri protiv.
Grlić Radman dobio povjerenje u Saboru
12.15. - O povjerenju ministru vanjskih poslova glasala su 133 zastupnika. Za nepovjerenje je glasalo 56 zastupnika.
Saborska većina nije prihvatila prijedlog 32 oporbena zastupnika da se Grliću Radmanu iskaže nepovjerenje. Za iskazivanje nepovjerenja glasovalo je 56 zastupnika, protiv ih je bilo 77, pa odluka nije donesena, kazao je predsjednik Sabora Gordan Jandroković.
Ministar nije dorastao svom zadatku, u raspravi nije iznio ni jedan valjani argument zašto bi trebao ostati na ministarskoj dužnosti, ponovio je u petak Marijan Pavliček (HS). Ustrajao je da Grlić Radman nije riješio brojne probleme iz domene vanjske politike, posebice izborni zakon u BiH, nije se dovoljno zauzimao za prava hrvatske manjine u Srbiji i Crnoj Gori, nije riješio granične sporove za susjedima i tolerira koruptivne radnje u hrvatskoj diplomaciji. Prozvao ga je i da ne reagira na "sramotne" izjave hrvatskog veleposlanika u Beogradu Hidajeta Biščevića.
Primorac izabran za ministra financija
12.12 - Primorac je izabran za ministra financija većinom od 77 zastupnika. Glasala su 132 zastupnika.
Tražili stanku
12.11 Prije glasanja o Primorcu Možemo tražio stanku.
Oleg Butković izabran za potpredsjednika Vlade
12.09 - O povjerenju Butkoviću glasalo je 129 zastupnika, za je glasalo 79 zastupnika.
Jandroković otvorio sjednicu
12.07 - Predsjednik Sabora dao na glasanje zaključak o aktiviranju mandata.
Uoči glasanja, pune se saborske klupe
12.00 - Nakon stanke, saborske klupe se pune kako bi zastupnici glasali o zakonima, ali i povjerenju ministru vanjskih poslova, novom ministru financija te ministru prometa koji preuzima funkciju potpredsjednika Vlade.
Nova stanka
11.00 - Nakon iznošenja stavova klubova, Sabor ide na novu stanku.
Hajdaš Dončić žestoko po Banožiću
10.45 - Siniša Hajdaš Dončić, u iznošenju stajališta SDP-a žestoko je prozvao ministra obrane, kojeg je istaknuo kao glavnog odgovornog za loše stanje kanadera. "MORH to proglašava klasificiranom podatkom, tu ću stati", rekao jeHajdaš Dončić i istaknuo da je problem u tvrtki koja bi trebala servisirati kanadere i zračne traktore. "Mehaničari otišli u inozemstvo, a direktor na godišnji", kaže, u "situaciji u kojoj je svakom iole normalnom jasno da slijedi veći rizik od požara."
"A čime se bavi zapovjednik u tom lancu? Time da razvlasti predsjednika države... Banožić o tome ne odlučuje sam jer se o tome odlučuje na drugom petlovom brdu, Andrej Plenković. "Umjesto da se bavi osiguravanjem tehničkih, materijalnih i ljudskih uvjeta, on se bavi glupostima... kako da ga lagano metne Milanoviću", rekao je Hajdaš Dončić.
Davor Dretar sarkarstično kritizirao vladajuće
10.40 - Govoreći u ime kluba zastupnika Domovinskog pokreta, Davor Dretar među ostalim se zahvalio vatrogascima, a na kraju se sarkastično osvrnuo i na aferu "Daj pet", i perspektivu mladih. "Nadam se da su vaši učenici prošli s pet nula, upisali fakultete koje su htjeli, a da ih nakon diplome čeka siguran i dobro plaćen posao", rekao je i dodao, vjerojatno kako bi naglasio ironiju: "I da Hajduk postane prvak".
Selak Rasupudić pred praznom dvoranom
10.35 - Usprkos pozivu Reinera, nakon stanke nije se pojavilo više zastupnika. Sjednica je nastavljena iznošenjem stajališta klubova, a prva je govorila Selak Raspudić. Pred dvoranom u kojoj je sjedilo svega dvoje zastupnika, obrazlagala je četiri svoje inicijative za koje će se zalagati ostatak mandata.
Stanka da mogu nastaviti raspravu
10.10 - "Kako se oni zastupnici koji su se javili za raspravu, iako bi trebali biti ovdje, ne bi osjećali zakinuti, dajem stanku, sa zamolbom da, ako nas gledaju, slušaju, da dođu", rekao je Reiner.
Na redu amandmani o izmjeni Ustava
10.05- Nakon što je sve amandmane oporbe i saborskog odbora na Zakona o sigurnosti na cestama predstavnik Vlade ili odbio, ili su ih povukli sami predlagatelji, obrazlagali su se amandmani na prijedlog izmjena Ustava i Ustavnog zakona o Ustavnom sudu.
Neki amandmani na glasanju samo zato jer ih nitko nije imao tko povući
10.00 - Predstavnik Vlade obrazlagao je zašto Vlada odbija amandmane, a većina se odnosila na odredbu Zakona o sigurnosti na cestama prema kojoj bi liječnici morali uzimati vozačke. Kako je Vlada i sama uložila amandman kojim to mijenja, HNS je svoj amandman povukao, no o nekima će se ipak morati glasati. Kako na ovom dijelu sjednice nije bilo ni jednoga iz Mosta pa će se, prema Poslovniku, o njemu morati glasati. SDP je pak inzistirao da se o njihovu amandmanu glasa jer smatraju da je HDZ-ov amandman isti kao i njihov.
I Reiner se osvrnuo na pustoš na sjednici
9.45 - "Dobro jutro, kolegice i kolega", rekao je potpredsjednik Sabora Željko Reiner, nasmijavši se i dodajući kako ih je samo troje u klupama.
Prvo se raspravlja o amandmanima
9.30 - Sjednica Sabora počela je u 9.30. Prvo je na redu izjašnjavanje o amandmanima o raspravljenim zakonima.
Vlada sama zaustavila zakon pa dala amandman
Vlada je u četvrtak prihvatila amandmane te tako uvažila argumente liječničke struke koji su se usprotivili da liječnici zbog privremenih bolesti pacijentima vozačima oduzimaju vozačke dozvole.
Amandmanima se predlaže da se u konačnom prijedlogu Zakona izmijene odredbe koje u bitnom propisuju obvezu svim liječnicima, odnosno liječniku koji je obavio pregled ili je liječio vozača te izabranom liječniku da o privremenoj nesposobnosti upozori vozača te dano upozorenje evidentira u medicinskoj dokumentaciji.
Danas 'udarnički' pa idu na godišnji
Saborski zastupnici također će glasati o drugim raspravljenim prijedlozima zakona te o prijedlogu da se pristupi promjeni Ustava u dijelu koji se tiče referenduma, koji su potpisala 92 zastupnika te ga poslala u daljnju proceduru.
Nakon što Sabor potvrdi tu odluku, na sjednici u rujnu krenulo bi se s izradom nacrta promjena Ustava i usuglašavanjem te potom usvajanjem promjene Ustava, za što je potrebna dvotrećinska podrška svih zastupnika.
Danas se Zaključkom prihvaća Prijedlog zakona o mirovinama, uz koji se Vladi na doradu zakona za drugo čitanje prilažu amandmani zastupnika. Izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju se redefinira model obiteljskih mirovina te izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama kojima se uvodi očinski dopust i povećava roditeljska naknada.
Zastupnici će glasati i o ratifikaciji Protokola o pristupanju Švedske i Finske NATO-u.
Nakon glasanja u petak saborski zastupnici odlaze na ljetni odmor, odnosno ustavnu stanku koja traje do 15. rujna. Predsjednik Sabora Gordan Jandroković međutim ne isključuje mogućnost sazivanja izvanredne sjednice.