''Učenici su s oduševljenjem prihvatili moj prijedlog, prionuli na posao s velikim entuzijazmom i nitko nije zabušavao. Iskreno, očekivao sam više problema s djecom, ali ispalo je da su neki ljudi zapravo bili problem. Ovo je malo mjesto, ima 1.405 stanovnika, pa je takav projekt tu puno lakše realizirati negoli u većem naselju, u kojem odaziv kućanstava nije stopostotan kao ovdje'', rekao je profesor geografije Ivan Zelenić.
Ulogu glavne koordinatorice cijelog projekta spremno je preuzela 13-godišnjakinja Marta Klemenčić.
''U petak smo se svi našli u školi, podijelili papire i ekipa je krenula na teren. One koje nisu zatekli kod kuće učenici su posjetili u subotu. Tko god je imao neke nejasnoće ili kakav problem samo bi mene nazvao i sve bismo brzo riješili'', ispričala je Marta.
Profesor Zelenić dodaje da su si učenici donijeli glazbu u školu, prenosili informacije ako bi negdje zapelo, zapisivali bi sve na ploču, onda bi se to javljalo ekipi na terenu.
I dok su mali popisivači popisivanje obavili u dva dana, za obradu podataka ipak im je trebalo malo više vremena. Popis lokalnog stanovništva donosi zanimljive podatke. Tako nam, primjerice, otkriva da se 40,7 posto stanovništva Horvata koristi internetom, što je iznad hrvatskog prosjeka koji iznosi 38 posto.
''Naš popis sadrži samo neke osnovne pokazatelje, poput strukture stanovništva po dobi, spolu, mjestu rada... Iz njega možete iščitati kako se smanjuje broj mladog stanovništva, a povećava broj starijeg. Tako je i u cijeloj Hrvatskoj. Također, zaseoci uz glavnu cestu i prugu imaju puno više mladog stanovništva. Kako bi jedan moj kolega rekao: Mladi ne žele živjeti u šumi'', objasnio je profesor Zelenić.
Vezani članci:
arti-201101220112006 arti-201101170447006 arti-201101090009006